Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı

Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı
Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı
- Bu yıl 26'ncısı düzenlenecek fuarda 400'ün üzerinde firmanın stand açması ve yaklaşık 2 milyar dolar civarında ticaret hacmi oluşması bekleniyor - Antalya Vali Yardımcısı Yüksel: - "Antalya'daki fuar ile İstanbul'da aynı sektörü içeren EMITT fuarının tarihleri çakışıyor. Bu, sektörü de katılımcıları da yoruyor. Bu yıl tarihlerin değişmesinde başarılı olamadık, gelecek yıl bu konuda daha hassas davranılmasını bekliyoruz" - "Her iki fuarda da iyi olursak Türkiye olarak iyi olacağız ama birbirimizi olumsuz etkilersek, birbirimizin ayağını sarılıp aşağı çekmeye çalışırsak iyi niyetli veya kötü niyetli, burada kötü niyet var demiyorum, hoş olmaz"

ANTALYA (AA) - Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım AŞ (ANFAŞ) tarafından organize edilen 26. Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanlar İhtisas Fuarı (ANFAŞ Hotel Equipment), 21-24 Ocak tarihlerinde Antalya'da yapılacak.

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, kentteki bir otelde düzenlediği basın toplantısında, otellere mal ve hizmet satmak isteyen firmalara yönelik fuarın bu yıl 26'ncı yılını kutladıklarını belirtti.

Her geçen yıl fuar alanında ve ziyaretçi sayısında önemli ölçüde artış yaşandığına işaret eden Çalık, 400'ün üzerinde katılımcı firmanın yaklaşık 3 bin 500 marka sergileyeceği fuarda 2 milyar dolar civarında ticaret hacmi oluşması ve 35 bin kişinin ziyaret etmesinin beklendiğini anlattı.

Otel üst düzey yöneticileri ile firmalar arasında ikili görüşmeler için özel alan hazırlandığını dile getiren Çalık, bu yıl katılımcı firmaların yabancı otel yöneticileriyle yüz yüze görüşme şansı yakalayacaklarını kaydetti.

Çalık, fuara Gürcistan, Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek, İran ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden heyetlerin katılacağını söyledi. 

- Fuarda "Altın Kep Aşçılar Yarışması"

Fuar kapsamında yurtiçi ve yurtdışından şeflerin buluşmasını sağlayacak "Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışması" düzenleneceğini bildiren Mustafa Çalık, şöyle konuştu:

"Michelin yıldızına sahip şeflerin jüri koltuğuna oturacağı yarışma genç aşçılar, üniversiteler yarışıyor, sebze oymacılığı, turizm otelcilik okulları, mutfakta güzel sanatlar, mini soğuk büfe, yılın altın şefi, yılın altın pastacısı ve modern Türk mutfağı kategorilerinde gerçekleşecek. Yarışmaya yurtiçi ve yurtdışından 4 bin 500'ün üzerinde şef bekleniyor." 

- EMITT fuarının tarihine eleştiri

Antalya Valisi Recep Yüksel ise İstanbul 'da düzenlenecek 19. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat (EMITT) Fuarı'nın 22-25 Ocak tarihlerinde yapılacağını hatırlatarak, aynı sektöre hizmet eden iki fuarın birbiriyle çakışan tarihlerde gerçekleşeceğini belirtti. 

İstanbul'da gerçekleştirilen fuarların her zaman 1-0 önde başladıklarını, bu açıdan Anadolu illerinde düzenlenen fuarlara daha fazla sahip çıkılması gerektiğine işaret eden Yüksel, özellikle aynı sektörü hizmet eden iki önemli fuarların tarihlerine de dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. 

EMITT fuarının tarihi açıklandıktan sonra Antalya Valiliği olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine tarihin değiştirilmesi konusunda başvurduklarını ancak olumlu bir gelişme yaşanmadığını dile getiren Yüksel, "Antalya'daki fuar ile İstanbul'da aynı sektörü içeren EMITT fuarının tarihleri çakışıyor. Bu, sektörü de katılımcıları da yoruyor. Bu yıl tarihlerin değişmesinde başarılı olamadık, gelecek yıl bu konuda daha hassas davranılmasını bekliyoruz" dedi. 

EMITT fuarının önceki yıllarda şubat ayında, Antalya'daki fuarın ise ocak ayında yapıldığını dile getiren Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"EMITT fuarının tarihini neden ocak ayına çektiklerini anlamış değiliz ama iki fuarın çakışmasını doğru bulmuyoruz. İstanbul'dakiler tarih için başvuruda bulunurken Antalya'daki ya da Anadolu'daki herhangi bir fuarla çakışırız diye dert etmemişler, daha çok dışarıdaki fuarları kovalamışlar. Her iki fuarda da iyi olursak Türkiye olarak iyi olacağız ama birbirimizi olumsuz etkilersek, birbirimizin ayağını sarılıp aşağı çekmeye çalışırsak, iyi niyetli veya kötü niyetli, burada kötü niyet var demiyorum, hoş olmaz."

Vali Yardımcısı Yüksel, sonraki fuarlarda buna daha fazla özen gösterilmesini istedi. 

- "Oteller 7-8 yılda bir yenilenmeli"

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkan Yardımcısı Hakan Duman da Antalya'da turizm sektörünün yaklaşık 35 yıllık mazisi bulunduğunu, otellerin de en az 7-8 yıl sonra kendilerini yenilemeleri gerektiğini belirtti. 

Belek Turizm Bölgesi'ndeki otellerin neredeyse yüzde 50'sinin yenilenme dönemine girdiğine dikkati çeken Duman, "Otelinizi ayakta tutmak istiyorsanız belli bir dönemde otelinizi yenileyeceksiniz. Bu açıdan fuarın önemli olduğunu düşünüyorum. 7-8 yıllık mazisi olan otellerde yenilenme ihtiyacı var, biz Avrupa ve dünyanın diğer ülkeleriyle yarışıyoruz ancak şunu da belirteyim, en kötü otelimiz Avrupa'daki otellere 5 basar, kimsenin bizi geçme imkanı yok" diye konuştu.