Uluslararası Manavgat Taş Heykel Sempozyumu

Uluslararası Manavgat Taş Heykel Sempozyumu
Uluslararası Manavgat Taş Heykel Sempozyumu
- Antalya'nın Manavgat ilçesinde ilk kez düzenlenen sempozyuma, 5'i yabancı 12 heykeltıraş katılıyor - Heykeltıraşların 2,5 ila 7 tonluk mermerleri yontarak oluşturacağı heykeller, ilçenin çeşitli yerlerinde sergilenecek

ANTALYA (AA) - Manavgat Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğiyle düzenlenen "taş ve su" temalı Uluslararası Manavgat Taş Heykel Sempozyumu başladı.

Manavgat Irmağı'nın Yukarı Pazarcı Mahallesi'ndeki kıyısında bulunan yeşil alanda düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü, etkinliğin ilçeye büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Manavgat ve Side'de asırlar önce de heykel sanatının yapıldığını vurgulayan Günlü, "Side Müzesi'ni gezenler, asırlar önce bu topraklarda heykelin hayat bulduğunu görecek. Asırlar sonra yine bu sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz. Her yıl milyonlarca turistin geldiği Manavgat'a bu tür kültür ve sanat etkinlikleri katkı sağlayacaktır" dedi.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise kültür ve sanata her zaman önem verdiklerini, bu tür etkinliklerle Manavgat'ın marka değerini güçlendirmeyi hedeflediklerini bildirdi. 

Sanatçıları ilçede ağırlamaktan onur duyacaklarını dile getiren Sözen, "Sanatçılarımızın çalışmalarını Manavgat'taki halkımız da izleyebilecek" diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sadettin Sarı da sempozyuma  Türkiye 'nin yanı sıra Bulgaristan, İtalya, Japonya ve ABD 'den 12 heykeltıraşın katıldığını belirtti.

Heykeltıraşlar, her biri 2,5 ila 7 ton arasında değişen mermerlere şekil verecek. Heykeltıraşların yaptığı eserler, Manavgat Belediyesine hediye edilecek ve ilçenin çeşitli yerlerinde sergilenecek.

Sempozyum 16 Ekim'de sona erecek.