Uluslararası Manavgat Taş Heykel Sempozyumu

Uluslararası Manavgat Taş Heykel Sempozyumu
Uluslararası Manavgat Taş Heykel Sempozyumu
- Antalya'nın Manavgat ilçesinde bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Manavgat Taş Heykel Sempozyumu, 5'i yabancı 12 heykeltıraş tarafından yapımı tamamlanan heykellerin sergiye açıldığı kapanış töreniyle sona erdi - Ağırlıkları 2,5 ila 7 ton arasında değişen mermerler kullanılarak konuk sanatçılar tarafından yapılan heykeller, Manavgat Belediyesi tarafından ilçede belirlenen yerlerde sergilenecek

ANTALYA (AA) - Manavgat Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğiyle düzenlenen "taş ve su" temalı Uluslararası Manavgat Taş Heykel Sempozyumu sona erdi.

Yukarı Pazarcı Mahallesi'ndeki yeşil alanda düzenlenen ve 5'i yabancı 12 heykeltıraşın katıldığı sempozyumda, sanatçılar ağırlıkları 2,5 ila 7 ton arasındaki mermerleri yontarak 18 günde oluşturduklar eserleri sanatseverlerin beğenisine sundu.

Sempozyumun kapanış töreninde konuşan Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü, etkinliğin ilçeye büyük katkı sağlayacağını söyledi. Manavgat'ta asırlar önce de heykel sanatının yapıldığını vurgulayan Günlü, "Uzun bir aradan sonra Manavgat yine bu sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Umarım bu sempozyum geleneksel hale getirilir ve her yıl yapılır" dedi.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise kültür ve sanata her zaman önem verdiklerini, bu tür etkinliklerle Manavgat'ın marka değerini güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Sözen, sempozyumu Manavgat'ta geleneksel hale getirmeyi düşündüklerini belirterek, "29 Eylül 'de başlayan sempozyumun sonunda 12 güzel eser ortaya çıktı. 12 heykeltıraşımızın yaptığı bu eserler, Manavgat'ın çeşitli yerlerinde sergilenecek. Bu sempozyumu gelenekselleştirip bu tür eserleri artırmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

Tören sonunda Manavgat Belediyesi tarafından sempozyuma katılan heykeltıraşlara plaket verildi.