Umut'a robotik rehabilitasyon cihazıyla tedaviye başlandı

Umut'a robotik rehabilitasyon cihazıyla tedaviye başlandı
Umut'a robotik rehabilitasyon cihazıyla tedaviye başlandı
- Antalya'da 7 yıl önce trafik kazası sonrası komaya giren ve Gülsüm Kabadayı'nın bakımını üstlendiği Umut'a, özel bir fizik tedavi merkezinde robotik rehabilitasyon uygulanıyor

ANTALYA (AA) - Antalya'da 2008 yılında geçirdiği trafik kazası sonrası komaya giren ve 7 yıldır Gülsüm Kabadayı tarafından bakılan Umut, fizik tedaviye başladı.

Gülsüm Kabadayı, gazetecilere yaptığı açıklamada, robotik rehabilitasyon tedavisini ücretsiz olarak almalarını sağlayan merkez yetkililerine teşekkür etti.

Yaklaşık 15 gün sürecek tedavinin Umut'a çok iyi geleceğine inandığını ifade eden Kabadayı, Umut'un daha önce gördüğü robotik tedavi sayesinde vücudundaki kasılmaların azaldığını, başını dik tutmaya başladığını kaydetti.

Gülsüm Kabadayı, tedavi görmelerine yardımcı olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'e teşekkür etti.

Robotik rehabilitasyon tedaviyi yapan Dr. Ümran Zorlu ise yürüme bozukluğu olan hastalara robotik tedavi uyguladıklarını anlattı. 

Zorlu, "Umut'un bütün değerlendirmelerini bilgisayara yükledik ve robot onun ne kadar egzersiz yapabileceğine karar verip, düzgün ve etkili egzersiz yapmasını sağlıyor. Robotik tedavi ile Umut'un tüm eklemleri çalışacak ve bu süreçte ne kadar geliştirirsek o kadar iyi diye düşünüyorum" dedi.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Levent Şahin de robotik cerrahinin felç ve yürüme bozukluğuna yol açan hastalıklarda olumlu sonuç verdiğini dile getirdi.

İbrahim Tatlıses'e de aynı cihazla tedavi yapıldığına dikkati çeken Şahin, cihazın Umut'a da faydalı olacağına inandıklarını söyledi.

- "Umut"un hikayesi

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde tedavi gören bir yakınına refakat eden Gülsüm Kabadayı, geçirdiği trafik kazası sonucu aynı hastanenin yoğun bakım servisinde kalan ve adı bile bilinmeyen gençle ilgilenmeye başlamıştı. Gencin yaklaşık iki ay gönüllü bakıcılığını yapan Kabadayı, vücudunun hiçbir yeri tutmayan, bilinci kapalı olan ve ismini "Umut" koyduğu genci evine götürerek adeta annelik yapmıştı. 

Gülsüm Kabadayı, fiziği benzediği ve Rusça şarkılara tepki verdiği için Umut'un Rus olduğunu düşünmeye başlamıştı. Kabadayı, bunun üzerine iki yıl önce Rusya'daki bir televizyona konuk olmuş ve programdakiler tarafından ayakta alkışlanmıştı.

"Yılın annesi" ödüllerini de alan Gülsüm Kabadayı, Umut'u bir süre önce Samsun'daki bir özel rehabilitasyon merkezine götürmüş, tedavinin ardından oturmaya ve başını dik tutabilmeye başlayan Umut'un ayaklarında da his oluşmuştu.