Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- ATSO Başkan Yardımcısı Çetin: - "Toplumsal cinsiyet ayrımcılığı ve kadına şiddetle mücadelede etkili politikalar bir an önce oluşturulmalıdır, bizler de bu konuda elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız"

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Yardımcısı Davut Çetin, toplumsal cinsiyet ayrımcılığı ve kadına şiddetle mücadele konularında etkili politikaların bir an önce oluşturulması gerektiğini bildirdi.

TOBB İl Kadın Girişimci Kurulu İcra Komitesi toplantısında konuşan ATSO Başkan Yardımcısı Davut Çetin, Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın vahşi bir şekilde öldürülmesinin tüm toplumda öfke patlamasına neden olduğunu söyledi.

Toplumda şiddet eğiliminin arttığını, özellikle kadına şiddetin had safhaya ulaştığını kaydeden Çetin, gazete ve televizyonların şiddet haberlerinden izlenemez duruma geldiğini ifade etti.

Son olarak pırıl pırıl bir üniversite öğrencisinin katledildiğini belirten Çetin, şöyle konuştu:

"Geleceğe güvenle, umutla, barışla bakması gereken sıradan bir üniversite öğrencisi bile kendisini güvende hissetmek için çantasında biber gazı taşımak zorunda hissediyor. Maalesef o evladımızı, genç kızımızı ne biber gazı koruyabildi ne de biz. Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması, kadın cinayetlerinin sonlandırılması, devletin, sivil toplum örgütlerinin, akademisyenlerin, kısaca toplumun tüm kesimlerinin etkili katılımı ile oluşturulan politikalar ve uygulamalar ile mümkündür. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığı ve kadına şiddetle mücadelede etkili politikalar bir an önce oluşturulmalıdır, bizler de bu konuda elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız."

TOBB İl Kadın Girişimci Kurulu İcra Komitesi Başkanı Serap Kocaoğlu da kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin sıkça yaşandığı Türkiye 'de tecavüze uğrayıp vahşi bir cinayete kurban giden Özgecan'ın ölümüyle bir kez daha sarsıldıklarını ifade etti.

Şiddete karşı acil eylem planı oluşturulmasını talep ettiklerini belirten Kocaoğlu, kadın, erkek birlikte hareket ederek şiddete önleme atılacak her adımın insani bir sorumluluk olduğunu bildirdi.