Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Manavgat'ta bir grup, Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti

ANTALYA (AA) - Antalya'nın Manavgat ilçesinde, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi protesto edildi. 

Manavgat Belediyesi organizasyonunda,  siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan yaklaşık 2 bin kişilik grup tarafından, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini kınadı. 

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, grup adına yaptığı açıklamada, bundan sonraki süreçte kadın cinayetlerinin cezasız bırakılmaması için mücadele eden tüm kadınların yanında olduklarını söyledi. Manavgat'a güzel bir müjde vermek için bu meydanda toplanmak istediğini ancak müjde için değil, bütün milleti utandıran elim bir olay için toplandıklarını dile getiren Başkan Sözen şöyle konuştu:

"Hayatının baharında, 20 yaşında gencecik ,umutları olan bir filizimiz hunharca toplumdan ailesinden koparıldı. Bunların bırakın yaşanmasını konuşulması bile utançtır. Malesef Özgecan kardeşimiz bugün aramızda yok. Hatırlamak, anmak, ailesinin bir nebze olsa acısını paylaşmak ve bir daha bu olayların yaşanmaması için buradayız. Böyle bir olay utanç vericidir. Ne yazık ki 2013 yılı içerisinde güzellikleriyle ön planda olan Manavgat ilçemizde Yeliz Tek,  Şule Seçil Tengir ve Hürrem Babaoğlan katledilmiştir. Onları da buradan anıyoruz"

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Gençlik Kolları Başkanı Rabia İnci Özen'de, kadına şiddet ve öldürülme  olaylarının her geçen gün arttığını, kadınları öldürenlere kanunen en ağır cezanın verilmesi gerektiğini vurguladı.

Açıklamanın ardından toplanan grup sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı'ndan Türkbeleni Tepesi'ne doğru yürüdü. Daha sonra grup dağıldı.