Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto eden Akdeniz Üniversitesinden bir grup genç, ellerinde taşıdıkları sopalarla yerleşke içinde yürüyüş yaptı

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi öğrencisi bir grup genç , Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi'ndeki Yakut Çarşı önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik öğrenci grubu, Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etmek için Olbia Çarşısı'na kadar sloganlar atarak yürüdü. Öğrencilerden bazıları, ellerinde taşıdıkları kırmızı renge boyanmış sopalarla kadın cinayetlerine tepki gösterdi.

Topluluk adına açıklama yapan Duygu Yeşil, kadınlar tecavüze, tacize, şiddete maruz kalmayana kadar mücadele vermeye devam edeceklerini kaydetti.

Sadece yaşam alanlarında değil üniversite yerleşkelerinde de kadınların şiddete ve tacize maruz kaldıklarını savunan Yeşil, "Yıllardır üniversiteli kadınlar olarak üniversite içerisindeki yetersiz aydınlatmayla ilgili taleplerimizi dile getiriyoruz ama hiçbir sonuç alamıyoruz. Üniversite içerisinde aydınlatma yapılana, kadına yönelik şiddet ve taciz araştırma merkezi oluşturulana kadar mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

Olbia Çarşısı'nda kadına yönelik cinayetlere dikkati çekmek için tiyatro oyunu sahneleyen grup, slogan attıktan sonra olaysız dağıldı.