Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Sanatçı Ediz Hun: - "İdamsa idam. Ben bir sineği dahi öldürmem hayatta ama böyle adamlara hiç taviz verilmemesi lazım" - "(Kanal İstanbul) Sayın Cumhurbaşkanı ile bir görüşme imkanım olursa, yaşça ondan büyük olduğum için ağabey olarak bir şeyler söylemek isterim. O da nezaket gösterir mutlaka. Böyle bir kanal son derece yanlış olur, bütün ekosistemi yok eder"

ANTALYA (AA) - Sanatçı ve eski milletvekili Ediz Hun, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi ve şiddet olaylarıyla ilgili, "idamsa idam. Ben bir sineği dahi öldürmem hayatta ama böyle adamlara hiç taviz verilmemesi lazım" dedi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneğinin (POYD) şubat ayı toplantısına konuk olarak katılan sanatçı ve eski milletvekili Ediz Hun, çevre bilinci konusundaki görüşlerini paylaştı ve soruları yanıtladı.

Sürdürülebilir bir çevre bilincinin oluşması ve çevrenin korunmasının lüks değil, bir gereksinim olduğunu anlatan Hun, yalnız etrafı temiz tutmanın önemli olmadığını, sudan havaya ve toprağa çevrenin topyekün korunması gerektiğini söyledi.

Tüm dünyada kullanılabilir alanların bugün yüzde 47'sinin kullanılmış durumda olduğunu, nüfus artışına da bağlı olarak çevrenin çok hızlı bir şekilde kirlendiğini kaydeden Hun, insanların arzu ve ihtiraslarını biraz frenlemesi ve gelecek nesillere mümkün olduğunca temiz bir dünya bırakılması gerektiğini vurguladı.

- Kanal İstanbul

Bir soru üzerine "Kanal İstanbul" projesine çok ılımlı bakmadığını ifade eden Hun, "Sayın Cumhurbaşkanı ile bir görüşme imkanım olursa, yaşça ondan büyük olduğum için ağabey olarak bir şeyler söylemek isterim. O da nezaket gösterir mutlaka. Böyle bir kanal son derece yanlış olur, bütün ekosistemi yok eder" dedi.

Kanal İstanbul Projesi'nin Marmara'da tuzluluğun azalmasına ve sistemin bloke olmasına sebep olacağını vurgulayan Hun, söz konusu proje için harcanacak paranın Doğu Anadolu'nun kalkınması için kullanılabileceğini söyledi.

Hun, "O bölge önemli, güzel yatırımlar bekliyor. Gençler işsiz, yeni yatırımlarla ve turizmin geliştirilmesiyle gençlere iş imkanları yaratılabilir. Fazla teferruata girmek istemiyorum ama böyle bir proje gereksiz" diye konuştu.

- Kadına şiddet ve Özgecan Aslan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi olayından tüm Türk halkı gibi kendisinin de büyük üzüntü duyduğunu belirten Ediz Hun, "(İdam cezası gelsin mi gelmesin mi?) bu tartışmalara girmek istemiyorum ama caydırıcı bir takım cezaların mutlaka olması lazım, çünkü bu işin sonu yok" değerlendirmesinde bulundu.

Bazı erkeklerin bazı duygularının kimi zaman kontrolden çıktığını ifade eden Hun, "Çıkmaması lazım, kişi kendini bilecek. Çok cazip bir hanım da olsa, bütün hanımlar caziptir ama bunu kontrol edeceksin kardeşim. Nasıl bir şeydir bu, korkunç... Ben bu konuda hükümetin acil olarak en ciddi tedbiri almasını istiyorum, dilemiyorum, bir vatandaş olarak istiyorum" diye konuştu.

Bu tür olayların Türkiye 'nin itibarını da zedelediğini anlatan Hun, "İtibarımızın artması lazım, idamsa idam. Ben bir sineği dahi öldürmem hayatta ama böyle adamlara hiç taviz verilmemesi lazım" dedi.