Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Antalya Adalet Sarayı'nda görev yapan adli personel, Özgecan Aslan'ın öldürülmesini kınadı

ANTALYA (AA) - Antalya Adalet Sarayı'nda görev yapan Adalet Büro-Sen üyesi personel, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesine tepki gösterdi.

Adalet Büro-Sen Antalya Şubesi Başkan Yardımcısı Tülün Adıgözel, Antalya Adalet Sarayı önünde yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetin temelinde erkeğin kadın üzerinde kontrol kurma çabasının olduğunu söyledi.

Kadına yönelik şiddetin birincil sorumlularının erkekler olduğunu vurgulayan Adıgözel, şiddeti önleme çalışmalarının mutlaka erkekleri de kapsaması gerektiğine işaret etti. Kadınların dünyada güçlendirilmeye, eşitlik ve güvenliğinin sağlanmasına ihtiyaç olduğuna değinen Adıgözel, "Şiddeti ve kadın katlini önlemede erkeklere verilen rol ve sorumluluk çok fazla olmalıdır" dedi. 

Adıgözel, şöyle konuştu:

"Bir insanın gözünü kırpmadan bir solukta bu suçu işleyebilmesi için merhamet ve acıma duygusunun olmaması gerekir. Dileğimiz, ülkemizde ve tüm dünya ülkelerinde bu tür suçların artık yaşanmaması ve son bulmasıdır. Artık Özgecan'lar ölmesin, yakılmasın, bıçaklanmasın, fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalmasın. Kadınlar bir çiçektir, özgürce yaşamalıdır."