Uyuşturucu testini geçemeyen sürücü, trafiğe çıkamayacak

Uyuşturucu testini geçemeyen sürücü, trafiğe çıkamayacak
Uyuşturucu testini geçemeyen sürücü, trafiğe çıkamayacak
- Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Servisçiler Odası, Otobüsçüler Odası, Şoförler Odası ve Uncalı Meydan Hastanesi arasında imzalanan protokol kapsamında, uyuştucu testinden geçemeyen toplu taşıma araçları, taksi ve servis sürücüleri, şoförlükten men edilecek

ANTALYA (AA) - Antalya'da uyuşturucu testinden geçemeyen sürücüler, toplu taşıma aracı, ticari taksi ve servis aracı kullanamayacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Antalya Servisçiler Odası, Otobüsçüler Odası, Şoförler Odası ile Uncalı Meydan Hastanesi arasında protokol imzalandı.

Protokol kapsamında Büyükşehir Belediyesi, şehir içi toplu taşıma araçları, taksi ve servis sürücülerine "Uyuşturucu Testi" zorunluluğu getirdi. Sonuçların güvenilirliği açısından testlerin tek merkezde güvenlik görevlileri nezaretinde alınmasına karar verildi.

Protokol çerçevesinde Uncalı Meydan Hastanesi'nde güvenlik görevlileri eşliğinde yapılacak testler kabul edilecek. Şoförler hastaneye sadece testte kullanılan ilaçların ücretini ödeyecek.

Test sonuçlarına göre uyuşturucu kullandığı tespit edilen şoförler, sürücü kartı, Toplu Taşıma Araçları Yönetmeliği gereği iptal edilerek, araç şoförlüğünden men edilecek. 

Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Hülya Atalay, yaptığı yazılı açıklamada, Antalyalıların güvenli yolculuk yapabilmesi için, Toplu Taşıma Araçları Yönetmeliği'nde yeni düzenlemeler yaptıklarını bildirdi.

Atalay, bu kapsamda, araç şoförleri için uyuşturucu madde kullanımına yönelik idrar bazlı inceleme testleri yaptırma zorunluluğu getirdiklerini dile getirerek, toplu taşıma araç şoförleri için başlatılan çalışmanın kapsamının genişletildiğini kaydetti.

UKOME Genel Kurulu kararı gereğince taksi ve servis aracı şoförleri için de uyuşturucu testi zorunluluğu getirildiğine işaret eden Atalay, bununla toplu taşımada hizmet kalitesini artırmak, sürdürülebilir ve güvenli ulaşım hizmeti sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Toplu Ulaşım Sürücü Eğitim ve Meslek Edindirme Kursu ve uyuşturucu testi uygulaması ile ulaşım sektörüne eğitimli ve güvenilir araç sürücüsü kazandırmak istediklerini anlatan Atalay, "Son dönemde ülkemiz genelinde toplu taşıma araçlarında yaşanan olumsuz gelişmeler karşısında şoförlerimizin kaybedilen itibarlarını yeniden sağlamak için çalışıyoruz" ifadesini kullandı.