Vali Türker, ANSİAD'a konuk oldu

Vali Türker, ANSİAD'a konuk oldu
Vali Türker, ANSİAD'a konuk oldu
- "Basında, sosyal medyada 'G20 toplantısı yapılmayacak' şeklinde tezviratlar yapılıyor. Türkiye'de G20 yapılmazsa bundan kim kaybedecek? Hepimiz aynı gemideyiz. G20'de en ufak sıkıntı yok. G20 toplantıları yapılacak"

ANTALYA (AA) - Antalya Valisi Muammer Türker, "Basında, sosyal medyada 'G20 toplantısı yapılmayacak' şeklinde tezviratlar yapılıyor. Türkiye 'de G20 yapılmazsa bundan kim kaybedecek? Hepimiz aynı gemideyiz. G20'de en ufak sıkıntı yok. G20 toplantıları yapılacak" dedi.

Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) tarafından düzenlenen toplantıya katıldı.

Vali Türker, toplantıda özellikle G20 Zirvesi ve EXPO 2016 hazırlıklarıyla ilgili bilgi verdi. Her iki organizasyonda da hiçbir sıkıntı olmadığını belirten türker, ileriki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın G20 çalışmalarını görmek ve incelemek için Antalya'ya geleceğini söyledi.

Türker, şöyle konuştu:

"Zaman zaman sosyal medyada söz konusu etkinliklerle ilgili olumsuz yorumlar okuyor, duyuyor ve görüyoruz. Eleştirileri dikkate alıyoruz. Fakat tamamen muhalif yorumlar konusunda hafiften çuvaldızı kendimize batırmalıyız. Basında, sosyal medyada 'G20 toplantısı yapılmayacak' şeklinde tezviratlar yapılıyor. Türkiye'de G20 yapılmazsa bundan kim kaybedecek? Hepimiz aynı gemideyiz. G20'de en ufak sıkıntı yok. G20 toplantıları yapılacak."

G20 toplantıları için Belek'te 46 otelin 30'unun etrafının bir anlamda çevrileceğini belirten Vali Türker, bu otellerde liderlerin kalacağını, diğer otellerde ise G20 İş, Emek, Gençlik, Kadınlar, Düşünce, Sivil Toplum, Diploması ve İşbirliği toplantılarının yapılacağı kaydetti.

G20 için Antalya'nın çok ciddi yatırımlar aldığını ve bu yatırımlarla ilgili en ufak ödenek sıkıntısı yaşamadıklarını anlatan Türker, "Antalya bu organizasyondan ve yatırımlardan çok ciddi kazanç sağlıyor" diye konuştu.

- "EXPO 2016'da hiçbir gecikme yoktur"

EXPO 2016 ile ilgili basında yer alan konulara açıklık getiren Vali Muammer Türker, şöyle devam etti:

"EXPO 2016 hazırlıkları tam gaz sürüyor. İlk başta çok hızlı hareket edemedik. Fakat sonra hızımızı artırdık. Aralık sonu itibarıyla tüm yatırımlar bitiyor. Sadece kule, bazı değişiklikler nedeniyle 2016 Şubat ayı sonunda  tamamlanacak. EXPO 2016 ile ilgili hiçbir gecikme yoktur. Organizasyona 40 ülke katılıyor. Ülkelerin ilgisinin gayet iyi olduğunu görüyoruz. Antalya kazanacak, Türkiye kazanacak."

- "Antalya'da yeni ihtisas OSB'leri açılmalı"

Antalya iş dünyasının çok aktif ve hareketli olduğunu dile getiren Antalya Valisi Muammer Türker, tarım ve turizmle anılan kentin tipik bir sanayi şehri olmadığını, var olan sanayinin ihtisas organize sanayi bölgeleriyle geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması gerektiğini bildirdi.

Vali Türker, ANSİAD üyesi bir iş adamının "Müze büyütülecek mi?" sorusunu, şöyle yanıtladı:

"Müzenin büyütülmesi gündemde. Henüz projelendirme aşamasına gelmedik. Fakat Antalya Arkeoloji Müzesi'nde yer alan etnoğrafik eserler, Kaleiçi'nde inşaatı tamamlanan tarihi konaklara taşınacak. Buralar Etnografya Müzesi olacak. Böylece Antalya Müzesi tamamen Arkeoloji Müzesi olacak."

Türker, Işıklar'daki öğretmenevinin ne zaman biteceği yönündeki soruya ise, çalışmaların yakın zamanda tamamlanacağını kaydetti.

- Yerel dinamikler çalışması lansmanı aralıkta

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, 25. yılını kutlayan ANSİAD'ın "Bu şehre neler katabiliriz" diye kendi içlerinde beyin fırtınası yaptıklarını ve 3 önemli konuya odaklandıklarını bildirdi.

Antalya'nın dünya mirası listesine alınmasının şehrin marka değerini güçlendireceğini belirten Eroğlu, şöyle konuştu:

"Bir diğer konu arboretum orman koleksiyonu oluşturulması. Projenin turizme entegre edilmesi  artı ekonomik girdiler sağlayacaktır. Yine ANSİAD'ın kurmuş olduğu Burdur, Isparta ve Antalya'yı kapsayan Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu'nun (BAKSİFED) bağlı bulunduğu Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile yaptığımız yerel dinamikler çalışmasının lansmanını aralık ayı içinde yapacağız. Şehrin ekonomisi, sosyo kültürel yapısı üzerine bir analiz olacak. Bu çalışmayı da 25. yıl etkinlikleri çerçevesinde kamuoyu ile paylaşacağız."