Vali Türker, Özgecan Aslan Gençlik Merkezi'ni ziyaret etti

Vali Türker, Özgecan Aslan Gençlik Merkezi'ni ziyaret etti
Vali Türker, Özgecan Aslan Gençlik Merkezi'ni ziyaret etti
- Antalya Valisi Muammer Türker: - "Özgecan Aslan cinayeti, siyasi fikirleri ve etnik kimlikleri ne olursa olsun, kadın erkek herkesi bir araya getiren mesele olması hasebiyle inşallah bundan sonra hayırlara vesile olur"

ANTALYA (AA) - Antalya Valisi Muammer Türker, Mersin'de öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın adının verildiği Gençlik Merkezi'ni ziyaret etti.

Vali Türker, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Antalya'daki toplu açılış töreninde adını "Özgecan Aslan Gençlik Merkezi" olarak koyduğu Kültür Mahallesi'ndeki merkezde incelemelerde bulundu.

Burada öğrencilerle sohbet eden Türker, gazetecilere yaptığı açıklamada, Özgecan Aslan Gençlik Merkezi gibi, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Türkiye 'nin bir çok yerinde gençlik merkezleri açtığını belirterek, gençlerin sosyalleşmesi, sportif, sanatsal  faaliyetlerin geliştirilmesi, milli manevi değerlerin kazandırılması ve kötü alışkanlıklardan kurtulmalarını sağlamanın öncelikli hedefleri olduğunu belirtti.

Türker, açılan merkezle, kadın cinayetlerine yönelik toplumda bir bilinç oluşturmak istediklerini dile getirerek, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için yeni nesillerin eğitilmesini sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

Toplumların gelişmişlik düzeylerinin sadece ekonomik göstergelerle değil, aynı zamanda daha zayıf kesimlere uyguladıkları muameleyle ölçüldüğünü vurgulayan Türker, şöyle devam etti:

"Bu bağlamda kadınlara yönelik şiddeti, bizim toplumumuzda da, başka toplumlarda olduğu gibi esasen gelişmişliğin bir ölçüsü olarak değerlendirmek gerekir. Kadınına iyi davranmayan bir erkek toplumu varsa, onların gelişmişlik düzeyini çok ciddi araştırmamız lazım. Bu bağlamda Özgecan Aslan cinayeti,  siyasi fikirleri ve etnik kimlikleri ne olursa olsun, kadın erkek herkesi bir araya getiren mesele olması hasebiyle inşallah bundan sonra hayırlara vesile olur."

Ziyarette, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu da hazır bulundu.

Özgecan Aslan Gençlik Merkezi'nde çok amaçlı spor salonu, tiyatro salonu, bilgisayar odaları, masa tenisi, resim, ebru derslikleri yer alıyor. Lise ve üniversite öğrencilerinin yararlanabileceği merkezin, 3 bin 800 metrekarelik kapalı alanı bulunuyor.