Vatandaşlara ücretsiz "cibinlik" dağıttı

Vatandaşlara ücretsiz "cibinlik" dağıttı
Vatandaşlara ücretsiz "cibinlik" dağıttı
- Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, sineklerden korunmaları amacıyla kendi bütçesinden satın aldığı cibinliklileri halka dağıttı

ANTALYA (AA) - Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, sineklerden duyulan rahatsızlıkların artması üzerine kendi bütçesinden satın aldığı bin adet cibinliği vatandaşlara dağıttı.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen cibinlik dağıtım töreninde gazetecilere açıklama yapan Sözen, Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile belediyelerin birçok yetkisinin Büyükşehir Belediyesine devredildiğini hatırlattı.

Sivrisinekle mücadele çalışmalarının da devredilen yetkilerden olduğunu belirten Şükrü Sözen, bu yıl Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmaların yetersiz kaldığını da savundu.

Büyükşehir Belediyesi yetkililerine her türlü makine ve teçhizatlarının olduğunu, çalışmalara destek verebileceklerini söylediklerini anlatan Sözen, şöyle konuştu:

"Sadece protokolle bunu yasal zemine oturtup bunu yapabileceğimizi, bu göreve talip olduğumuzu söyledik. Büyükşehir yetkilileri bu görevi bize vermediler. Bugün ben de dahil bu sivrisinek konusunda sıkıntısı yaşıyoruz. Vatandaşımız da haklı olarak bizi sorumlu tutuyor. Biz de bu görev ve yetkinin bizim sorumluluğumuzda olmadığını anlatmaya çalışıyoruz, yasal boyutunu anlatıyoruz. Bununla ilgili bir mücadeleye girsek 'suçlu duruma' düşeceğimizi ifade ediyoruz."

Vatandaşın sinek sıkıntısına karşı cibinlik dağıtma kararı aldıklarını belirten başkan Sözen, belediye olarak böyle bir alım yapamayacakları için kendi bütçesinden bin adet cibinlik aldığını anlattı.

Şükrü Sözen, talepler doğrultusunda alımlara devam ederek, cibinlik dağıtmaya devam edeceklerini de kaydetti.

Açıklamanın ardından belediye başkanı Sözen ve belediye görevlileri vatandaşlara ücretsiz cibinlik dağıttı.