Venezuela, EXPO 2016'ya katılacak

Venezuela, EXPO 2016'ya katılacak
Venezuela, EXPO 2016'ya katılacak
- Venezuela'nın Ankara Büyükelçisi Reyes: - "Venezuela bu projede ciddi bir şekilde yer alacak, mimar ve tasarımcılarımız projeyle ilgili çalışıyor"

ANTALYA (AA) - Latin Amerika ülkelerinden Venezuela, projeleriyle EXPO 2016 Antalya'da yer alacak.

Venezuela'nın Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, 23 Nisan'da kapılarını açacak olan EXPO 2016 Antalya'da yer almak ve incelemelerde bulunmak üzere Aksu ilçesine geldi.

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül tarafından karşılanan Reyes, ajansın Proje ve Yapım İşleri Direktörlüğü'nün hazırladığı sunumu izledi.

Ardından bin 121 dönümlük sergi alanına geçen Reyes, iç bahçe, ülke bahçeleri, çocuk adası, kongre merkezi ve EXPO Kulesi inşaatlarını gezdi. Yapılan çalışmaların öneminden bahseden Reyes, Venezuela olarak EXPO 2016 Antalya'ya katılacaklarını ifade etti. 

Projeyi ilginç bulduğunu belirten Reyes, şunları kaydetti:

"Sürdürülebilir yeşil bir dünya için çok önem arz eden bir proje. Birinci dünya ülkelerinin, bu tarz projelerden sonra yeşil bir dünyanın sürdürülebilmesi gerektiğinin farkına varmasını sağlayacak. Venezuela bu projede ciddi bir şekilde yer alacak ayrıca Çevre Gelişimi Bakanlığımızın getireceği genç senfoni orkestraları ve çocukların sağlıklı gelişimine yönelik projelerle bu EXPO'da yer alacağız. Mimar ve tasarımcılarımız projeyle ilgili çalışıyor. "

Büyükelçi Reyes, EXPO'ların önemine vurgu yaparak, halklar arası iletişimi sağlamanın en kolay yolunun kültür, bu yüzden de Venezuela olarak kültüre çok önem verdiklerinin altını çizdi.

Reyes, "Venezuela, Latin Amerika ülkelerinde bu projede en çok yer almak isteyen ve niyetini belli eden bir ülke. Bu bir tesadüf değil. Devrimci Venezuela hükümetinin göstergesi ve biz daha sağlıklı, daha gelecek vaat eden bir ülke yaratmak istiyoruz" diye konuştu.

Genel Sekreter Yardımcısı Şengül, Reyes'e EXPO'nun sembol çiçeği şakayık plaketi verdi.