Vitaminlerin kullanım şekilleri

Vitaminlerin kullanım şekilleri
Vitaminlerin kullanım şekilleri
- Memorial Antalya Hastanesinde görevli Dr. Kundakçı: "Vitaminler vücudun karbonhidrat, yağ ve proteini kullanmasına yardımcı olur"

ANTALYA (AA) - Memorial Antalya Hastanesi Dahiliye Bölümü doktorlarından Kemal Kundakçı, vitaminlerin doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini bildirdi. 

Kundakçı, yazılı açıklamasında, vitaminlerin vücudun sağlıklı gelişimi, sindirim fonksiyonları, enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazanması açısından gerekli olduğunu belirtti. 

Vücut tarafından yapılamayan vitaminlerin gıdalardan alınabileceğini aktaran Kundakçı, besinlerde bulunmadığı takdirde ise metabolizmada bozukluklara yol açabileceğinin altını çizdi. 

Kundakçı, yeterli vitamin almanın en iyi yolunun sağlıklı ve dengeli beslenmeyle farklı gıdaları tüketmek olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: 

"Vitaminler ayrıca vücudun karbonhidrat, yağ ve proteini kullanmasına yardımcı olur. Vücutta yakılmazlar. Yani vitaminlerden doğrudan enerji (kalori) alınmaz. Vücut, her vitaminden gerekli olan miktarın kan dolaşımında sürekli mevcut olmasını sağlar. Bununla birlikte bebekler, gebeler, yaşlılar, sigara içenler, uzun süreli ilaç kullananlar, vejetaryenler, zayıflama diyeti uygulayanlar, sürekli öğün atlayanlar, kronik hastalığı olup devamlı ilaç kullananlar, menopozdaki kadınlar ile şeker hastalığı olanların doktor kontrolünde vitamin desteği almaları gerekir."

A,D,E,K vitaminlerinin yağda, C, B vitaminlerinin biyotin, folik asidin (folacin) suda eridiğini anlatan Kundakçı, vitamin eksikliğinin sağlık sorunlarına yol açabileceğini, bu yüzden mutlaka giderilmesi gerektiğini belirtti.   


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  Doktor

  ,

  Vitamin

  ,

  Sigara

  ,

  Karşı

  ,

  Enerji