Yabancı kadınların "yün günü" buluşması

Yabancı kadınların "yün günü" buluşması
Yabancı kadınların "yün günü" buluşması
- Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan bir grup yabancı kadın, haftada bir kez bir araya gelerek yün günü etkinliği düzenliyor, ördüklerini de akrabalarına ya da ihtiyaçlı insanlara veriyor - Grubun öncülerinden Topçu: "Önceleri dükkanımın önünde alınan yünlerden hem örgü örüyor hem de sohbet ediyorduk. Daha sonra sayımızın artmasıyla altın günü gibi yün grubu oluşturmaya karar verdik"

ANTALYA (AA) - Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan yaklaşık 30 yabancı kadın , düzenledikleri yün gününde çorap, bere, kazak, patik gibi eşyalar örüyor.

Alanya ilçesinde yaşayan yaşları 50 ile 80 arasında değişen yabancı kadınlar, yün örmek için haftada bir gün araya geliyor. Kadınlar, yöresel desenleri bezeyerek ördükleri eşyaları ya hayır için bağışlıyor ya da sevdiklerine hediye ediyor.

Yün grubunun oluşmasını sağlayanlardan yün ürünleri satan mağazanın sahibi Sevgi Topçu, AA muhabirine, Alanya'da boş zamanlarını değerlendirmek isteyen yabancılarla yün günü düzenlediklerini söyledi. 

Grubun kısa sürede birkaç arkadaştan 30 kişilik gruba dönüştüğünü dile getiren Topçu, "Önceleri dükkanımın önünde alınan yünlerden hem örgü örüyor hem de sohbet ediyorduk. Daha sonra sayımızın artmasıyla altın günü gibi yün grubu oluşturmaya karar verdik" dedi.

Yün gününde kazak yapım şekillerini tartıştıklarını dile getiren Topçu, bunun yün örmede kendilerini geliştirdiğini ifade etti.

Alanya'da daha çok "Esma Abla'nın Yeri" denilen bir restoranda bir araya geldiklerini kaydeden Topçu, "Örülen kazaklar ya bir sevilene birine hediye ediliyor ya da satılarak geliri yardıma muhtaç insanlara veriliyor. Bazı arkadaşlarımız ördükleriyle Afrika'ya, Suriye 'ye yardım ediyor" diye konuştu.

Yünün Türkiye 'de, grup üyelerinin kendi ülkelerinden daha ucuz olmasının da grubun oluşmasında etken olduğunu ifade eden Topçu, şöyle konuştu: 

"En çok bebek kazağı örülüyor. Yabancıların örme şekilleri de bizden farklı. Sistemli çalışıyorlar, santimetresi, mili, şişi her şeyi çok farklı. Ben onlardan, onlar da benden öğreniyor. Bilmediğimiz modelleri birbirimize öğretiyoruz."

Grup üyelerinden 7 yıldır Alanya'da yaşayan Danimarkalı Tove Paulice, bir yıl önce arkadaşıyla başladıkları grubun gittikçe büyüdüğünü söyledi. 

Önceleri akşamları yaptıkları yün örme günlerini, sayılarının artması üzerine gündüz sürdürdüklerini anlatan Paulice, "Boş zamanlarımız değerlendirirken torunlarımıza ve sevdiklerimize güzel hediyeler yapıyoruz. Bazılarımız ise yaptıklarını Danimarka'daki bir dernek aracığıyla yardıma muhtaç insanlara gönderiyor" dedi.  

Günde 2-3 saat yün ördüğünü belirten Paulice, "Danimarka'da yün ve malzemeleri çok pahalı. Bu yüzden burada yaşayan Norveç ve Danimarkalılar ülkelerine giderken kilolarca yün alıyor" diye konuştu.

Norveçli Anne Britt Büene Tulgar da ördüklerini bazen arkadaşlarına bazen de akrabalarına hediye ettiğini kaydetti.