Yapay kalpli hastaya dünyada ilk kez eriyebilen kalp kapağı halkası takıldı

Yapay kalpli hastaya dünyada ilk kez eriyebilen kalp kapağı halkası takıldı
Yapay kalpli hastaya dünyada ilk kez eriyebilen kalp kapağı halkası takıldı
- Akdeniz Üniversitesi, yapay kalpli hastada, "Kalangos Ringi" adı verilen eriyebilen kalp kapağı halkası kullanarak dünya tıp tarihinde bir ilke imza attı - Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtcephe: - "Kalangos Ringi diye bilinen bu ringin mülkiyeti İsviçre'den satın alandı ve Akdeniz Üniversitesi Teknokenti'nde bundan sonra Ar-Ge çalışması ve seri üretimi yapılacak"

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Bayezid ve ekibi, dünyada ilk kez, yapay kalp takılan hastada, "eriyebilen kalp kapağı halkası" anlamına gelen, "Kalangos Ringi" kullandı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, sağlık alanında kullanılan birçok malzemenin yurt içinde üretilmesi çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Akdeniz Üniversitesinin de bu alanda çalışmalarını hızla sürdürdüğünü belirten Kurtcephe, "eriyebilen kalp kapağı halkası" anlamına gelen, "Kalangos Ringi"nin Antalya Teknokenti'nde üretilmesi için bir adamıyla yapılan görüşmelerden olumlu sonuç aldıklarını açıkladı.

Prof. Dr. Kurtcephe, "Kalangos Ringi diye bilinen bu ringin mülkiyeti İsviçre'den satın alandı ve Akdeniz Üniversitesi Teknokenti'nde bundan sonra Ar-Ge çalışması ve seri üretimi yapılacak. Ar-Ge çalışmasını Prof. Dr. Ömer Bayezid hocam ve ekibi birlikte yürütecekler" dedi.

Akdeniz Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nde iki hastaya "Kalangos Ringi" uygulandığını belirten Prof. Dr. Kurtcephe, Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Bayezid ve ekibinin, ringi dünyada ilk kez yapay kalple kullanarak tıp tarihinde bir ilki başardıklarını bildirdi.

- "6-8 ayda eriyor"

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Bayezid de Kalangos Ringi'nin kullanıldıktan 6-8 ay sonra eriyerek yerini fibröz dokuya bıraktığını vurguladı. Böylelikle vücutta yabancı bir cisim kalma riskinin ortadan kaldırıldığının altını çizen Bayezid, ringin kullanıldığı hastalardan birinin 17, diğerinin ise 48 yaşında olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Bayezid, 17 yaşındaki hastanın sol kalbindeki mitral kapakçıktaki yetmezliğin Kalangos Ringi kullanılarak onarıldığını, 48 yaşındaki diğer hastanın ise son dönem kalp yetmezliği teşhisiyle Osmaniye'den geldiğini belirterek, "Bu hastanın kalbinin sol tarafına yapay kalp cihazı kullanılırken, sağ taraftaki triküspit kapağın yetmezliğinin onarımı, Kalangos Ringi ile sağlandı. Her iki hasta da gayet iyi durumdalar. Bugün  yoğun bakımdan servise alacağız" dedi.

- " Genç bayanlar hamile kalabilir"

 Kalangos Ringi'nin özellikle çocuk hastalarda çocuğun büyüme potansiyelini koruduğunun altını çizen Bayezid, şöyle konuştu:

"Çocuk bu ringle gelişir ve ikinci bir ameliyatın gerekliliği ortadan kaldırılmış olur. Özellikle çocuk hastalarda kullanımı oldukça önemli bir ring. Ayrıca, kalp kapağı değiştirme ameliyatlarındaki kan sulandırıcı ilaçların kullanımı gerekli değildir. Bu nedenle ilacın yan etkilerinden korunmuş olur. Genç bayanlar hamile kalabilir. Bununla çok rahat bebeğini dünyaya getirmesi mümkündür. Çocuk hastalar ve diğer kullanım dışında biz özellikle kalp yetmezlikli hastalarda triküspit kapağın onarımı için kullanmaktayız."

Akdeniz Üniversitesinde kalp nakli bekleyen 200 hasta olduğunu açıklayan Bayezid, nakil yapılamayan ya da kalp bulunamayan hastaların bir bölümüne yapay kalp taktıklarını anlattı.

Yapay kalp cihazlarının dünyadaki en güzel ve ileri teknoloji örneklerini uyguladıklarına değinen Bayezid, şöyle konuştu:

"Bu ringin bir önemli özelliği enfeksiyonun az olması. Çünkü vücutta yabancı cisim olmadığı için daha az enfeksiyon görülmekte. Artık Akdeniz Üniversitesi ?Teknokenti bünyesinde üretilerek dünyaya pazarlanacak olması, ayrıca bizim için de bir gurur kaynağı oldu."