Yavuz Özcan Parkı gün sayıyor

Yavuz Özcan Parkı gün sayıyor
Yavuz Özcan Parkı gün sayıyor
ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılan İl Özel İdare binası alanı, Kadın Yarı ve Yavuz Özcan Parkı'nı kapsayan park bu ayın...

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılan İl Özel İdare binası alanı, Kadın Yarı ve Yavuz Özcan Parkı'nı kapsayan park bu ayın sonunda açılacak.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, park, yıkılan İl Özel İdare binası alanı, Kadın Yarı ve Yavuz Özcan Parkı, bir bütün halinde ele alınarak yemyeşil bir park projesi hayata geçirildi.

Peyzaj Mimarları Odası, Antalya Mimarlar Odası işbirliğinde, Kent Konseyi'nin görüşleri alınarak hazırlanan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu onaylı park projesi, 4 ayda tamamlandı. Tamamı park ve yeşil alan olarak Antalya'ya kazandırılan proje, mayıs sonu hizmete açılacak.

Toplam 22 bin metrekare alana kurulu projede İl Özel İdaresi alanında " Çocuk ve Çiçek" teması işlendi. Alanın Kadın Yarı'na bakan kısmında bulunan ahşap zemin kaplamalı seyir terası, vadinin içerisini yukarıdan seyir imkanı sağlayacak şekilde düzenlendi. Seyir terası üzerindeki asma-germe sistem gölgelikler, parka gelen ziyaretçilerin gölge bir alanda dinlenmeleri için tasarlandı. Park içerisindeki sert zeminlerde doğal taşlar ve doğal materyaller kullanıldı.

- Yavuz Özcan'da tema " Sanat ve Çiçek"

Yavuz Özcan Parkı'nda ise "Sanat ve Çiçek" teması tercih edildi. Parkta gerçek insan ölçüleriyle orantılı bitki heykellerinden oluşan küçük bir orkestra, piyano formunda süs havuzu ve mevsimlik çiçeklerle oluşturulmuş boya paleti formunda çiçek parteri bulunacak.

Park içine ayrıca çiçeklik haline getirilmiş piyano yerleştirilecek ve piyanonun içinden su akışı sağlanacak. Parkta Engelli İletişim Merkezi ve bocce oyun alanı tasarlanarak engelli bireyler için sosyal bir alan oluşturuldu. Yavuz Özcan Park alanında da süs havuzları, oyun alanları tasarlanırken, zeminlerde doğal taşlar ve doğal materyaller kullanıldı. 

Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu onaylı proje ile Yavuz Özcan Parkı ile yıkılan İl Özel İdaresi alanı Kadın Yarı içerisinden, falezlere zarar vermeyen çelik köprü ve yürüyüş parkuruyla birbirine bağlanıyor. İl Özel İdare alanından başlayan yaklaşık 120 metre uzunluğundaki seyir parkuru, tarihi köprünün altından geçerek falezler boyunca devam ediyor.

Böylece yarın içinden denizin falez içine girdiği eşsiz manzara seyredilebilecek, bu tarihi alan atıl halden çıkarılarak turizme kazandırılacak. Eskiden çöp yığınlarıyla dolu olan Kadın Yarı temizlenerek, kendi bitki florasına uygun şekilde ağaç ve bitkilerle yeşillendirildi.

Kadın Yarı'nın doğal yapısına uygun taşlarla kaplı kanaldan denize şelale şeklinde su akıtılarak, alanının cazibesi artırıldı.