Yaylalardan "şifa" topluyorlar

Yaylalardan "şifa" topluyorlar
Yaylalardan "şifa" topluyorlar
- Türkiye'nin birçok bölgesinde olduğu gibi Antalya'nın yaylalarında vatandaşlar, hem aile bütçelerine katkı sağlamak hem de kışın tüketmek için kekik topluyor -En iyi kekiğin Toros Dağları'nda yetiştiğini belirten vatandaşlar, antioksidan özelliğinin yanı sıra birçok hastalığa iyi gelen kekiği, 20-25 liradan satıyor - Yaylalarda kekik toplayan Soylu: - "Bu yörede herkes temmuz ve ağustos ayında yaylaya çıkarak kekik toplar. Bunları kuruttuktan sonra bir kısmını satıyoruz. Böylece ek bir gelir elde ediyoruz"

ANTALYA (AA) - Türkiye 'nin birçok bölgesinde olduğu gibi Antalya'nın yaylalarında bu dönemlerde vatandaşlar, hem kışın tüketmek hem de ev ekonomilerini katkı sağlamak için kekik topluyor.

Akseki ilçesinde yaşayan vatandaşlar, Göktepe ve Yaylacık yaylalarında topladıkları kekiklerle ev ekonomilerine katkıda bulunuyor.

Bölgedeki en iyi kekiğinin bu yaylalarda yetiştiğini iddia eden yöredekiler,  topladıkları kekikleri kuruttuktan sonra satışa sunuyor. Vatandaşların, her yıl temmuz ve ağustos aylarında topladıkları kekiğin kilogramı 20-25 liradan alıcı buluyor.

Yaylalarda kekik toplayan Mehmet Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günde 15 ila 20 kilogram kekik topladıklarını söyledi.

Akseki'nin yüksek rakımlı Göktepe Yaylası'ndaki  kekikleri toplayarak kışın yemeklerde ve içecek olarak kullandıklarını anlatan Soylu, "Bu bitki çok faydalıdır. Bu yörede herkes temmuz ve ağustos ayında yaylaya çıkarak kekik toplar. Bunları kuruttuktan sonra bir kısmını satıyoruz. Böylece ek bir gelir elde ediyoruz" dedi.

Torosların kekiğinin başka yerdeki kekikten daha iyi olduğunu öne süren Soylu, farklı yörelerden gelip Akseki'den kekik satın alanlar bulunduğunu kaydetti.

Tugay Çatlı da her yıl yaylalara kekik toplamaya gittiklerini belirtti. Kekiği köküne zarar vermemek için bıçakla kestiklerini dile getiren Çatlı, "Pek çok hastalığa iyi geldiği söyleniyor. Akseki'nin taşların arasından çıkan kekiği çok güzeldir" ifadesini kullandı.

- En iyi kekik 600-900 metre rakımda yetişir

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinden emekli olan ve Akseki'de bitki türleri üzerine araştırmalar yapan Prof. Dr. Oktay Yeğen ise kekiğin Türkiye'de en fazla, güneşli iklime sahip yüksek rakımlı ve taşlı Toros Dağları'nda yetiştiğini söyledi.

"Dünyadaki yaklaşık 100 tür kekiğin 33'ü Türkiye'de yetişiyor. En iyi kekik ise Akseki bölgesinde" diyen Yeğen, şöyle devam etti:

"Kekik türlerinin birçoğu ülkemizin değişik bölgelerinde doğal olarak yetişmektedir. Yalnız dünyanın ilaç hammaddesi veya baharat bitkisi olarak aradığı kekik bitkisinin içerdiği maddeler çok önemlidir. İhracat için aranan kurutulmuş kekik bitkisinin yağ içeriğinin en az yüzde 2 veya 3 olması, bunun da en az yüzde 60-70'inin 'carvacrol' olarak isimlendirilen maddeden oluşması istenmektedir. Bu özelliğe sahip kekik, doğal olarak en iyi 600-900 metre rakımda bulunur."

-Sağlığa çok faydalı

Dünyada ve Türkiye'de  kekik ve elde edilen yağlarla ilgili pek çok araştırma yapıldığını anlatan Yeğen, araştırmalar sonucunda bu bitkilerin içeriğinin mikrop öldürücü özelliği olduğunun saptandığını kaydetti.

Tıbbi araştırmaların, kekiğin içerdiği maddelerin, uygulandığı sıcakkanlı hayvanların hücrelerinden salgılanan serbest radikalleri bağlayarak sağlığı açısından birçok fayda oluşturduğunu belirten Yeğen, "Kekiğin, içeriğindeki maddelerle vücutta hücre koruma sistemlerini geliştirmesiyle antioksidan, kanser oluşumunu engellemesiyle antikanserojen, diyabet hastalığını engellemesiyle antidiyabetik ve vücuttaki kolestrol oranını ayarlamasıyla antikolestremik özellikler taşıdığı gösterilmiştir. Bu özellikleri ile kekik, yaşlılığı geciktirmekte, tümör oluşumunu engellemekte, şeker hastalığına iyi gelmekte ve gıdaların bozulmasını doğal yollarla engellemektedir" diye konuştu.