Yazarlar Tan ile Hızlan kitapseverlerle söyleşti

Yazarlar Tan ile Hızlan kitapseverlerle söyleşti
Yazarlar Tan ile Hızlan kitapseverlerle söyleşti
- Canan Tan: "Yazarı yazar yapan hayal gücüdür. Hayal gücü olmadan hiçbir şey olmaz" - Doğan Hızlan: "Ben hayatım boyunca kütüphanecilerden çok yararlandım. Ne öğrendiysem kütüphaneciler sayesinde öğrendim"

ANTALYA (AA) - Yazarlar Canan Tan ile Doğan Hızlan, Antalya'da kitapseverlerle buluştu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğan Hızlan Kütüphanesi, Türk Kütüphaneciler Derneği Antalya Şubesi ve Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğünce 51. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Canan Tan ve Doğan Hızlan ile Okur-Yazar Buluşması" etkinliği, Antalya Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Tan, söyleşide, kütüphane okurunun gerçek okur olduğunu söyledi. 

Türkiye Kütüphaneciler Derneği tarafında 2010'da yılın en çok okunan yazarı ödülünü aldığını anımsatan Tan, bunun kendisini çok memnun ettiğini anlattı. 

Ailesinin tek çocuğu olduğunu ve çok kitap okuduğunu ifade eden Tan, kütüphanelerin kendi hayatında her zaman çok önemli bir yer tuttuğunu vurguladı. 

Türkiye'de kütüphanelerin hak etttiği yeri bulamadığını dile getiren Tan, şöyle konuştu:

"Okuma kültürümüz eksik olduğu için çocukluktan başlayan o süreçte okumayan insan gelip, kütüphaneden kitap alma ihtiyacı da hissetmiyor. Ben yurt dışında birçok kütüphane gezdim. Mesela Amerika'da okuma heyecanı yeni doğan bebekten başlıyor. Yeni doğan bebek ilk ay siyah ve beyazın dışında renk seçemiyor. Amerika'da kütüphanelerde bebeğin göz hizasında kitaplar var. Kısacası harika bir kitap düzeni var. Anne kendisine okuyacağı kitabı alıyor. Çocuğun eline de cicili bicili kitapları veriyor. Böylece Amerika'da bebeklerin kitap alışkanlığı başlıyor."

- "Yazarı yazar yapan hayal gücüdür"

Kendisine "devamlı yazar nasıl olunur?" diye sorulduğunu belirten Tan, şunları kaydetti:

"Ben önceleri çok okumakla yazar olunur diyordum. Ama o zaman her kitap kurdunun yazar olması gerekirdi. Yazarlık atölyeleri falan var ama ben onlara da inanmıyorum. Yazar olmak istenmez ve istemekle yazar olunmaz. İçinizde bir şey varsa o dürtü zaten sizi ortaya çıkaracaktır. Yazarı yazar yapan hayal gücüdür. Hayal gücü olmadan hiçbir şey olmaz."

Yazar Doğan Hızlan da kütüphanelerin önemine değindi. 

Günümüzde internetin çok kullanılan bir mecra haline geldiğini dile getiren Hızlan, yazılı bir kaynağa bakıp sağlaması yapılmadıkça internetin hemen iş gören fakat çok da güvenilir bir kaynak olmadığını söyledi.

"Kitaplara ve onların sağlamasına muhtacız" diyen Hızlan, "Böylelikle kütüphanelere de gereksinim duyuyoruz. Ben hayatım boyunca kütüphanecilerden çok yararlandım. Ne öğrendiysem kütüphaneciler sayesinde öğrendim" ifadesini kullandı.

Hızlan, Türkiye'de yeni kütüphanelerin açılmadığını dile getirerek, Asya'dan Avrupa 'ya kadar mimari başyapıt şeklinde çok güzel kütüphanelerin hizmete girdiğini kaydetti.