"Yeni Türkiye Buluşmaları Paneli"

"Yeni Türkiye Buluşmaları Paneli"
"Yeni Türkiye Buluşmaları Paneli"
- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yanık: "Literatüre bakıldığında başkanlık sistemi, yarı başkanlık ve parlamenter sistemden daha demokratik olduğu yönünde yaygın bir görüş hakim" - Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilir: "Parlamenter sistem için söylüyorum, maalesef yüzyıldan fazla bir zamandır bu ülkede parlamenter sistem uygulanıyor ama hep sorunlarla var olmuş"

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Yeni Türkiye Buluşmaları Paneli"nde başkanlık yönetim sistemi tartışıldı. 

Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Yanık ile Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Bilir katıldı.

Başkanlık sisteminin değerlendirildiği panelde konuşan Yanık, mevcut parlamenter, yarı başkanlık ve başkanlık sistemlerinin kuvvetler ayrılığına dayalı demokratik yöntemler olduğunu belirtti. Yanık, her üç sistemin hukuk devleti açısından uygun olduğunu kaydetti.  

Türkiye gündemindeki başkanlık sisteminin siyasal tercih olarak tartışıldığını anlatan Yanık, "Literatüre bakıldığında başkanlık sistemi, yarı başkanlık ve parlamenter sistemden daha demokratik olduğu yönünde yaygın bir görüş hakim" dedi. 

Başkanlık sisteminin Amerika'da 1787 yılında 13 koloninin kurucu babaları tarafından kurulduğunu aktaran Yanık, bu yönetim biçiminin hazırlık aşamasında sadece İngiltere 'nin yönetiminden değil, Osmanlı'nın yönetim biçimlerinden de yararlanıldığını, özellikle "Vezirlik"ten esinlenildiğini ifade etti.

- "Her bitki de her toprakta yetişmez"

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Bilir de başkanlık yönetim sistemine ön yargılarla bakılmamasını istedi.

Yarı başkanlık ve başkanlık sisteminin en az parlamenter sistem kadar demokratik olduğunun altını çizen Bilir, "Her bitki her toprakta yetişmez. Parlamenter sistem için söylüyorum, maalesef yüzyıldan fazla bir zamandır bu ülkede parlamenter sistem uygulanıyor ama hep sorunlarla var olmuş" dedi.

Başkanlık sistemi tartışmaları kapsamında neden parlamenter sistemine ilişkin sorularla karşılaştığını anlatan Bilir, "Bugünkü Türkiye'nin iyi yönetilebilirliği parlamenter sistem sayesinde değildir. Bugünkü istikrarın iki temel sebebi var. Birincisi Başbakan ve Cumhurbaşkanı arasındaki uyum en temel faktör. İkincisi de iktidar partisinin yüzde 50'ye yakın toplum desteği" diye konuştu.

Panelde sorular kısmında bir dinleyicinin "Güneydoğu'da PKK , silah zoruyla insanlara oy kullandırmaya çalışıyor" diye bağırması üzerine moderatör Dr. Murat Yılmaz, vatandaşın söz almadan ve bağırarak konuşmasının nezaket kurallarına uymadığını ifade etti. 

Moderatör Yılmaz, Yanık ve Bilir'e ebru tablosu hediye etti.