"Yeni Türkiye Buluşmaları Paneli"

"Yeni Türkiye Buluşmaları Paneli"
"Yeni Türkiye Buluşmaları Paneli"
- Akademisyen-yazar Göka: "Siyasetçi toplumun en güvenilir insanı olmalı, siyaset toplumun en güvendiği kurum olmalıdır"

ANTALYA (AA) - Akademisyen-yazar Prof. Dr. Erol Göka, siyasetçinin toplumun en güvenilir insanı, siyasetin de en güvenilir kurum olması gerektiğini söyledi.

Göka, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce Antalya Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Yeni Türkiye ve insani gelişme" konusunun değerlendirildiği "Yeni Türkiye Buluşmaları" panelinde yaptığı konuşmada, yeni Türkiye'nin kapılarının 12 Eylül 2010 referandum seçimleriyle açıldığını belirtti.

Başkanlık sistemi tartışmalarına değinen Göka, en güvenilir kurumlara ilişkin yapılan anketlerde parlamentonun son sıralarda yer aldığını, toplumun siyasetçiye güvenmediğini ifade etti. 

Savunulan siyasetin bu olmaması gerektiğine işaret eden Göka, "Siyasetçi toplumun en güvenilir insanı olmalı, siyaset toplumun en güvendiği kurum olmalıdır. Büyük meselelerimizin siyaset yoluyla müzakere edilerek çözebileceğimize inanmalıyız. O  zaman yeni Türkiye olur" dedi.

Yeni Türkiye'de öne çıkması gereken kavramların hürriyet, özgürlük olması gerektiğini dile getiren Göka, şöyle konuştu:

"Eski Türkiye'de bize bir kimlik sunuldu. Yani biz Cumhuriyeti kurduğumuzda geçmişle bütün bağımızı kopardık. Yani bir toplumun tarihiyle, geleneğiyle bağı kopartıldı. O yüzden yeni Türkiye bu bağı yeniden inşa edecek. Bu saltanatçılık, payitahta geri dönmek falan değil. Kalbimize, hafızamıza geri dönmektir. Eskiden bize dediler ki 'biz sizin için bir kimlik bulduk. İmtiyazsız, sınıfsız bir kitle olarak sizi kuracağız, yeniden yapacağız eskiden bir şeye benzemiyordunuz ve bundan olmaya mecbursunuz. Mezhebinizi geride tutun, inancınızı geride tutun, Türklüğünüzü, Kürtlüğünüzü geride tutun. Sevgili kardeşim ben ne diyorsam onu yapacaksın' dediler."

Göka, yeni Türkiye'de herkesin istediğini söyleyebilmesi, istediği etnik kimliği ifade edebilmesi, istediği inanca inanabilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Panelde konuşmacılara ebru sanatıyla hazırlanan tablo hediye edildi.