Yeni Türkiye Konferansları

Yeni Türkiye Konferansları
Yeni Türkiye Konferansları
- Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel: - "(Gezi Parkı odaklı ve 17 Aralık operasyonlarına ilişkin) O dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın azmi ve kararlılığı olmasaydı Türkiye istikrarsızlığa gitmişti. Türkiye ikinci büyük bir kriz geçirmiş olacaktı. Bizim üçüncü bir krize tahammülümüz yok" - "Yeni Türkiye idealine sahip çıkmak için bugünden yarına at değiştirmemek lazım"

ANTALYA (AA) - Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, Gezi Parkı odaklı ve 17 Aralık operasyonlarına ilişkin "O dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın azmi ve kararlılığı olmasaydı Türkiye istikrarsızlığa gitmişti. Türkiye ikinci büyük bir kriz geçirmiş olacaktı. Bizim üçüncü bir krize tahammülümüz yok" dedi. 

Güzel, Kepez Belediyesi tarafından Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Yeni Türkiye Konferansları" kapsamında "Yeni Türkiye'yi" anlattı. 

Osmanlı İmparatorluğu dönemi sonrası Mustafa Kemal Atatürk 'ün yeni bir devlet kurması gerektiğini ve başarılı olduğunu ifade eden Güzel, Türkiye'nin değişim ve dönüşümlerinde Adnan Menderes ile Turgut Özal'ın etkin rol oynadığını belirtti. 

Menderes ile Özal'ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın takip ettiğini vurgulayan Güzel, Erdoğan'ın Türkiye için süper güç olma hedefini ortaya koyduğunu kaydetti. 

Milletlerin, gençlerin önünde mutlaka hedefleri olması gerektiğine işaret eden Güzel, "Asımın nesli hedefi, geleceğin nesli için çok önemli. Bu nesilleri ortaya koyabilmek için onlara bir ideal vermek lazım. İdeali olmayan insanlar, hayvanlardan farklı değildir" diye konuştu. 

- "Halifelik kaldırıldıktan sonra Müslümanlar başsız kaldı"

Hasan Celal Güzel, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının üzerinde çok büyük bir yük olduğunu belirterek, şu görüşe yer verdi:

"Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sadece 78 milyon Türk vatandaşının kalkınmasından sorumlu değil, dünyadaki tüm Türklerin, İslam dünyasının vebalini hissetmesi gerekir. İslam adına kelle kesen adamların vebali de bizim sırtımızdadır. Adamlar meydanı boş buldular. İslam'ın aleyhine faaliyet gösteriyorlar. Bir tane halife olsa bunları yapamazlardı. Halifelik kaldırıldıktan sonra Müslümanlar başsız kalmıştır. Halifelik cumhuriyetle alakalı bir durum değildir, halifelik bir güç merkezidir." 

- "Yeni Türkiye yolunda alternatif kadro yok"

Hasan Celal Güzel, son 12 yılda Türkiye'nin önemli noktaya geldiğin, bunu inkar etmenin nankörlük olduğunu ifade etti. 7 Haziran'da yapılacak seçimleri hatırlatan Güzel, şu anki siyasi atmosferde alternatif bir kadronun olmadığını söyledi. Yeni Türkiye'nin yolunda emin adımlarla ilerlenmesi gerektiğine işaret eden Güzel, "Ortada alternatif yok, alternatif olmadan milleti maceraya sokamazsınız" diye konuştu. 

- "Üçüncü bir krize tahammülümüz yok"

Gezi Parkı odaklı ve 17 Aralık operasyonlarına değinen Güzel, şöyle devam etti:

"Siz kalkar da bir devleti ele geçirmeye çalışır da polisi, jandarmayı birbirine katarsanız güzel bir netice vermez. Hem kendilerine zarar oldu, hem devlete. O dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın azmi ve kararlılığı olmasaydı Türkiye istikrarsızlığa gitmişti. Türkiye ikinci büyük bir kriz geçirmiş olacaktı. Bizim üçüncü bir krize tahammülümüz yok. Yeni Türkiye idealine sahip çıkmak için bugünden yarına at değiştirmemek lazım."

Türkiye'de son 12 yılda başarılı bir yönetim sergilendiğini ifade eden Güzel, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması, seçimlerin bu doğrultuda gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı. 

Güzel, daha sonra katılımcıların sorularını yanıtladı.