Yerli turist bayramda "nefes aldırdı"

Yerli turist bayramda "nefes aldırdı"
Yerli turist bayramda "nefes aldırdı"
- ATSO Başkanı Çetin: - "Rusya krizinin kaybını telafi etmez ama sektör açısından, çalışan personel açısından önemli bir tatil dönemi olduğunu söylemeliyiz"

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Ramazan Bayramı'nda Antalya'daki doluluk oranlarının turizmcinin yüzünü güldürdüğünü bildirdi.

Çetin, yaptığı yazılı açıklamada, Rus turist sayısının azalması nedeniyle zor bir sezon yaşayan Antalyalı turizmcilerin, bayram tatilinde yerli turistlerin ilgisi sayesinde rahatladığını belirtti. Turizmcilerin Ramazan Bayramı'nda "biraz nefes aldığını" kaydeden Çetin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Elbette Rusya krizinin kaybını telafi etmez ama sektör açısından, çalışan personel açısından önemli bir tatil dönemi olduğunu söylemeliyiz. Yaz bitmeden Kurban Bayramı tatiliyle de sektöre hizmet eden bütün kesimler rahat bir nefes alacak duruma geleceklerdir. Ancak bu durum beklenen yabancı turist sayısına ulaşılamaması nedeniyle yaşayacağı tahmin edilen 3 milyar dolar düzeyinde gelir kaybını telafi etmeyecektir."

- Trafik kazaları

Kaza bilançosunun ise turizmdeki güzel gelişmeyi gölgede bıraktırdığını vurgulayan Çetin, binlerce insanın, bulundukları şehirlerden uzaklaşarak, başta Antalya olmak üzere tatil bölgelerine ve yakınlarının bulunduğu yerlere akın ettiğini ifade etti.

Dikkatsizlik ve kurallara uymama nedeniyle onlarca kişinin hayatlarını kaybettiğini hatırlatan Çetin, açıklamasında şunları kaydetti:

"Emniyet Teşkilatının verilerine göre 4 günlük sürede, bayramın son günü olan pazar hariç 74'ten fazla vatandaşımız yaşamını yitirdi, aileler yok oldu. Yaralı sayısı 400'leri geçti. Jandarma bölgesinde meydana gelen kazalarla ilgili bilgiler gelince bunun daha da artacağını düşünmek bile istemiyoruz. Dört günlük sürede günlük ortalama 18'den fazla insan yaşamını yitirmiş görünüyor. Bu çok fazla bir can kaybı. Yetkililerin önlem almasından daha da önemlisi vatandaşlarımızın kurallara uyması. Kazaların en büyük nedeninin aşırı hız, yolu tanımamak, hatalı sollama, yorgunluk, uykusuzluk ve kurallara uymamak olduğunu hepimiz biliyoruz. Kazaların olmaması ve hayatların kaybedilmemesi için belirlenmiş kurallara mutlaka uyulmalı. Uzun seyahatlerde toplu taşıma araçları tercih edilmelidir."