"Yeşil mücevher"in bekçileri

"Yeşil mücevher"in bekçileri
"Yeşil mücevher"in bekçileri
- İnsanların genellikle iş temposundan uzaklaşıp tatil yapmayı planladıkları yaz ayları, Orman Teşkilatı çalışanları için yangın riski nedeniyle yılın en yoğun çalışma dönemi oluyor - Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği, Türkiye'nin en geniş orman alanına sahip illerden Antalya'da görev yapan teşkilat çalışanları, yangın sezonunun başlamasıyla teyakkuza geçti - Antalya Orman Bölge Müdürü Türk: - "Nemin düşük, havanın rüzgarlı olduğunu hissettiğimiz an stresimiz artmaya başlıyor, akşama kadar diken üstünde duruyoruz"

ANTALYA (AA) - HATİCE ÖZDEMİR - İnsanların genellikle tatil dönemi olarak gördüğü yaz ayları, yangınlar nedeniyle Orman Teşkilatı çalışanları için yoğun bir çalışma dönemi anlamına geliyor. 

Ağaç dikmenin yanı sıra mevcut ağaçları, fidanları koruma görevi bulunan Orman Teşkilatı çalışanları için yangınların fazla görüldüğü dönem başladı.

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği, Türkiye 'nin en geniş orman alanına sahip illerden Antalya'da görev yapan teşkilat çalışanları, yangın sezonunun başlamasıyla teyakkuza geçti.

Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yangınlara karşı hazırlıkları tamamladıklarını söyledi. 

Antalya'daki ormanların yüzde 70'inin yangına birinci derecede hassas olduğuna işaret eden Türk, bu doğrultuda "yeşil mücevher"lerin korunması için gayretli bir şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Yangınları "afet" olarak değerlendiren Türk, afet öncesi gerekli araç gereç takviyesini yaptıklarını, ekiplerin hazır vaziyette beklediklerini bildirdi. 

Sezona hazır olduklarını dile getiren Türk, "91 arazöz, 36 su ikmal ile 47 ilk müdahale aracı, 13 dozer, 10 greyder, 3 kiralık helikopter, bir amfibik uçak, bir idari helikopterimiz hazır. Sezonda, yaklaşık bin 100 orman işçisi ve 150 teknik eleman görev alacak" dedi. 

- "Yaz döneminde tatil yapmıyoruz"

Bu yıl yaşanan 29 orman yangınında 6 hektarlık alanın zarar gördüğünü belirten Türk, yangına kısa sürede müdahale etmenin önem taşıdığını vurguladı. 

Orman Teşkilatı çalışanlarının yangın sezonunda görevinin başında durduğunu ifade eden Türk, "Antalya tatil bölgesi, insanlar tatil için buraya geliyor ama oksijen depolarımızın korunması adına fedakarlık gösterip, yaz döneminde tatil bile yapmıyoruz. Tatillerimizi yaz  öncesi ya da sonrası yapıyoruz" diye konuştu. 

Türk, yaz sezonu boyunca sabahları ilk işlerinin meteorolojiden cep telefonlarına gelen hava raporlarına bakmak ve havanın durumunu, nemi, rüzgarı kontrol etmek olduğunu söyledi. 

Hava durumuna göre kendilerini olası yangınlara hazırladıklarına dikkati çeken Türk, "Nemin düşük, havanın rüzgarlı olduğunu hissettiğimiz an stresimiz artmaya başlıyor, akşama kadar diken üstünde duruyoruz. Bu durum yaşam kalitemizi de olumsuz etkiliyor" diye konuştu.

Vatandaşlara çağrıda bulunan Türk, herhangi bir duman, yangın gördüklerinde mutlaka 177 ya da 112'yi arayıp ihbarda bulunmalarını istedi. Türk, piknik yapacakların bunun için düzenlenen alanları tercih etmelerinin önem taşıdığını dile getirerek, aksi halde gelecek nesillere bırakılacak ormanların tehlikeye gireceğini kaydetti.