Yörükler ve Kızılderililerin şaşırtan benzerlikleri

Yörükler ve Kızılderililerin şaşırtan benzerlikleri
Yörükler ve Kızılderililerin şaşırtan benzerlikleri
- Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu, bir proje kapsamında 5 yıl süreyle, ABD'nin Teksas ve Arizona bölgelerindeki Kızılderililer ile Antalya ve Konya'nın yaylalarındaki Yörüklerin benzerliklerini araştırdı - Yrd. Doç. Dr. Eroğlu: - "Yörük ve Kızılderililerin örf ve adetleri, kilimlerindeki motifler ve yiyecek kültürlerinde büyük benzerlikler var. Örneğin Yörüklerde sıklıkla yapılan pişinin, sac kavurmanın aynısını Kızılderili sofrasında gördük" - "Bize en ilginç gelen de Yörüklerin çok yaptığı boğaz çalmayı yapıyorlar. Onlara bu geleneklerin Türklerde de olduğunu söyleyince, şaşırıyorlar"

ANTALYA (AA) - SÜLEYMAN ELÇİN - "Kızılderililerde görülen motif ve semboller ile Anadolu kültüründe görülen motif ve sembollerin karşılaştırılması projesi" ile 5 yıldır ABD 'deki Kızılderililer ile Anadolu'daki Yörüklerin benzerliklerini araştıran Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu, iki kültür arasında ciddi benzerlikler bulunduğunu bildirdi.

Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje kapsamında son 5 yılda 6 kez ABD'ye giderek ?Teksas ve Arizona bölgelerinde yaşayan Kızılderililer ile yaz aylarında Antalya ve Konya'nın yaylalarında yaşayan Yörük yaşamını incelediğini söyledi.

Proje kapsamında benzerlikleri anlatan iki kitap yazdığını ve kitapların basım aşamasına geldiğini belirten Eroğlu, "Kızılderililer Türk'tür" diyemeyeceğini ancak projesinin bu konudaki araştırmalar için ciddi bir kaynak olabileceğini söyledi.

Florida Atlantic Üniversitesi'nde 6 ay süreyle misafir öğretim üyesi olarak çalıştığını ve bu sürede çok sayıda Kızılderili kabilesine konuk olduğunu anlatan Eroğlu, ABD'deki Kızılderililerin, tıpkı Anadolu'daki Yörükler gibi yaşam alanlarının sınırlı hale geldiğini kaydetti.

Kızılderili çadırlarının Orta Asya'daki çadır yapısına benzediğini vurgulayan Eroğu, Kızılderililerin Yörükler gibi yerleşik yaşamdan uzak olduğunu ve geçimlerini hayvancılıkla sağladığını anlattı.

- "Kızılderililer Orta Asya ile bağlarının olduğuna inanıyor"

Kızılderililerin Yörükler gibi özgürlüklerine çok düşkün olduğuna değinen Eroğlu, şöyle konuştu:

"Yörük ve Kızılderililerin örf ve adetleri, kilimlerindeki motifler ve yiyecek kültürlerinde büyük benzerlikler var. Örneğin Yörüklerde sıklıkla yapılan pişinin, sac kavurmanın aynısını Kızılderili sofrasında gördük. Kilimlerindeki motifler de benzer değil, birebir aynı. Yörükler ve Kızılderililerin arasında çok sayıda ortak özellik var. Yörük obasına bir tanıdığın referansı ile girip onların güvenini sağlayabiliyoruz. Kızılderililerde de aynısı söz konusu. İkisi de dışarıya kapalı toplumlar. Orada konuştuğum bazı Kızılderililer, Orta Asya ile bağlarının olduğuna inanıyor."

- "Türk bayrağındaki ay ve yıldız kilimlerde karşımıza çıktı"

Anadolu'daki Yörük çadırlarındaki çuvallarda görülen motiflerin, desenlerin de birbirine benzediğini dile getiren Eroğlu, şöyle konuştu:

"Türk bayrağındaki ay ve yıldız motiflerini çuvallarda, kilimlerinde gördük. Türk bayrağındaki ay ve yıldız bu kilimlerde karşımıza çıktı. Bu bile Türklerle ciddi bağlantıları olduğunu gösteriyor. Türk motiflerinde yer alan kartal gibi kuşların motifleri Kızılderililerde de var. Kızılderililer Türklerde olduğu gibi davulu çok kullanıyorlar. Bize en ilginç gelen de Yörüklerin çok yaptığı boğaz çalmayı yapıyorlar. Onlara bu geleneklerin Türklerde de olduğunu söyleyince, şaşırıyorlar."

Türk kültüründe yazılı olmayan bazı kurallar bulunduğunu vurgulayan Eroğlu, "Türklerde özellikle Yörük ailelerinde aile büyüğü sofraya oturmadan ve yemeğe başlamadan kimse yemeğe başlamaz. Kızılderililerde de bu söz konusu. Yemeğin ardından mutlaka dua edilir. Kızılderililer de dua ediyor ancak bizim yaptığımız gibi elleri açarak değil. Yemek bittikten sonra sofraya ellerini bir süre koyarak sessiz bir şekilde bekliyorlar" dedi.