6. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu

6. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu
6. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu
ARDAHAN (AA) - Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılında 6'ncısı düzenlenen "Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu"na katılan ve İstanbul'dan...

ARDAHAN (AA) - Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılında 6'ncısı düzenlenen "Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu"na katılan ve İstanbul 'dan Sarıkamış'a gitmek amacıyla bisikletleriyle yola çıkan sporcular, Ardahan'a ulaştı.

İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ile Türkiye Bisiklet Federasyonu'nca gerçekleştirilen tur kapsamında İstanbul'dan Sarıkamış'a gitmek amacıyla yola çıkan sporcular, Ardahan-Artvin karayolundan şehre giriş yaptı.

İlk olarak valiliğe geçen sporcular, Vali Ahmet Deniz'i makamında ziyaret ederek, programları hakkında bilgi verdi.

Vali Deniz, ülke için şehit olan 90 bin Sarıkamış şehidinin hiçbir zaman unutulmayacağını belirterek, bu etkinliği bu nedenle önemsediklerini söyledi.

Sporcuları etkinliklerinden dolayı tebrik eden Deniz, şunları kaydetti:

"Bu açıdan sizin bu etkinliğiniz çok önemli. Gelecek kuşaklara bu bir örnektir. Çünkü geçtiğiniz her nokta, her ilde ve bölgede bunu anlattığınıza inanıyorum. Çünkü Sarıkamış'ın önemine katkı sunuluyor. Bu nedenle farklı bir etkinlik. Bu yaptığınız etkinlikten dolayı tüm ekibinizi kutluyorum. Başarılı ve kazasız bir yolculuk diliyorum."

Bisiklet Federasyonu İstanbul Temsilcisi ve kafile başkanı Tuna Akyüz ise önemli bir organizasyona imza attıklarını belirterek, "Bu kapsamda çoğu yeri görmüş oluyoruz. Aynı zamanda amacımızı bu geçtiğimiz noktalarda anlatıyoruz" diye konuştu.

Gece Ardahan'da konaklayacak olan sporcular, yarın Kars'a, daha sonra Sarıkamış'a geçecek.

Sporcular, Sarıkamış'a vardıklarında, etkinlik kapsamında İstanbul'dan yola çıktıkları andan itibaren bin 879 kilometrelik etabı tamamlayacak, 4 Ocak 2015'te Kars Sarıkamış'ta Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca düzenlenecek "Gençlik Şühedanın İzinde" törenine katılacak.