AK Parti Ardahan 5. Olağan İl Kongresi

AK Parti Ardahan 5. Olağan İl Kongresi
AK Parti Ardahan 5. Olağan İl Kongresi
- Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç: "Terör nerede olursa olsun bütün dünya ortak şekilde karşı durmalıyız. 'Senin teröristin iyi, benim teröristim kötü' anlayışı olamaz. Herkes eşit bir şekilde aynı duruşu, şekli sergileyecek. Biz bunu yapabilen bir ülkeyiz" - "Fikir hürriyeti, 'evet' fikrinizi söyleyin, düşüncenizi dile getirin ama 1,5 milyar İslam aleminin Peygamberine, sevgilisine, alemlerin yüzü suyu hürmetine yaratıldığına inandığımız Peygamberimize hakaret edemezsiniz. Bu fikir özgürlüğü, düşünce özgürlüğü değildir"

ARDAHAN (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Terör nerede olursa olsun bütün dünya ortak şekilde karşı durmalıyız. 'Senin teröristin iyi, benim teröristim kötü' anlayışı olamaz. Herkes eşit bir şekilde aynı duruşu, şekli sergileyecek. Biz bunu yapabilen bir ülkeyiz" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül ve AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır ile partisinin Kazım Karabekir Spor Salonu'nda gerçekleştirilen Ardahan 5. Olağan İl Kongresi'ne katılan Bakan Kılıç, ülkeyi geleceğe çok daha kuvvetli bir şekilde hazırlamayı planladıklarını söyledi.

Türkiye'de artık sayılı projeleri ve dünya çapındaki spor organizasyonlarını yapmak konusunda herhangi bir çekincelerinin olmadığını belirten Kılıç, bunların hepsini alınlarının akıyla yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, uluslararası misafirleri karşılama töreninde tarihi geçmişten gelen ve eski dönemlerdeki devletleri temsil eden üniformalarıyla bulunan muhafız alayı askerlerinin duruşundan rahatsız olanların bulunduğunu anımsatan Kılıç, 2014 yılı Ağustos ayında yapılan devir teslim töreninin, geçmişten gelen kadim devlet anlayışının bir gereği olarak yapıldığına dikkati çekti.

Kılıç, Fransa'nın başkenti Paris'te 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya tepki için dünyayla dayanışma içerisinde Paris'e gittiklerini bildirerek, şöyle konuştu:

"Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, dünya liderleriyle beraber birlik ve beraberlik içinde dünyaya gereken mesajı verdi. Bizim oraya gitmemizdeki amaç şuydu, biz yıllardır, 'terörün dini, milleti, iyisi, kötüsü olmaz. Terör bir insanlık suçudur, teröre karşı durmak hepimizin ortak değeri ve görevidir' diyoruz. Ama şunu da söylüyoruz, teröre karşı beraber yürüyeceksek, her yerde teröre karşı beraber yürüyeceğiz. Sadece Paris'te değil bütün dünyada... Nerede olursa olsun, bu İstanbul'da olursa İstanbul'da, Ankara'da ise Ankara'da, Diyarbakır'da ise Diyarbakır'da, Ardahan'da ise Ardahan'da, Samsun'da ise Samsun'da, Mersin'de ise Mersin'de, Ortadoğu'da ise Ortadoğu'da, İskandinav ülkelerinde ise İskandinav ülkelerinde... Terör nerede olursa olsun bütün dünya ortak şekilde karşı durmalıyız. 'Senin teröristin iyi, benim teröristim kötü' anlayışı olamaz. Herkes eşit bir şekilde aynı duruşu, şekli sergileyecek. Biz bunu yapabilen bir ülkeyiz. Bizim canımız terörden çok yandı. Bu ülkenin evlatlarını şehit verdik. Bu ülkenin evlatlarını kandırıp dağlarda ölüme terk ettiler. Biz bu acıyı biliriz. Zaten bu acıyı yaşamamak için bütün çabalarımızı ortaya koyuyoruz."

-"Peygamberimize hakaret edemezsiniz"-

Birçok Avrupalı lidere terör konusunda, "Yapmayın, etmeyin, bu gelir, döner sizi de vurur" dediklerini ancak bazıları tarafından ciddiye alınmadıklarını ifade eden Kılıç, teröre karşı hiçbir ayrım yapmadan her türlü desteği vereceklerini kaydetti.

Kılıç, ilkesel duruşlarını her zaman ortaya koyacaklarına değinerek, şöyle devam etti:

"Teröre karşı yine destek vereceğiz ama kendimize karşı yapılanlara da aynı desteği bekliyoruz. Bu da bizim hakkımız. Almanya'da Sayın Başbakanımız'la, Sayın Merkel'le yaptığımız görüşmeden sonra Mevlana Camisi'ni ziyaret ettik. Kundaklanan bir camiydi. Şu konuda teşekkür ediyorum, Sayın Merkel aynı gün 'İslam Almanya'nın parçasıdır, Avrupa'nın parçasıdır' dedi. Ayrıca, 'Camilere karşı, Müslüman'ların inanç ve ibadet yerlerine karşı farklı ülkelerden göç ederek artık Alman toplumu içerisinde asli unsur olan bütün insanların haklarını savunmak görevimiz. Biz onları koruyacağız. Bu camilere saldırı yapanları da bulup cezalandıracağız' dedi. Tabii bunun arkasında Türkiye'nin gücünün de bir katkısı var."

Fikirlerin ve inançların özgürlüğü konusunda büyük adımlar atan bir siyasi parti olduklarına işaret eden Kılıç, bunun aksinin hiç kimse tarafından iddia edilemeyeceğini bildirdi.

Kılıç, ülkedeki bütün farklılıkları kucaklamış, farklılıkların bir arada yaşaması için çaba sarf etmiş, inançlarından dolayı önüne engel koyanların engellerini aşmış bir iktidar olduklarının altını çizerek,  konuşmasını şöyle tamamladı:

"1,5 milyarı aşkın Müslüman var bu dünyada. İslam inancını benimsemiş kardeşlerimiz var. Biz tek şey istiyoruz, inancımıza saygı gösterin, bizim inancımıza göre ve yüreğimizde onurumuz, şerefimiz olan, iman ettiğimiz, Peygamberimize saygı gösterin. Biz sizden başka bir şey istemiyoruz. Fikir hürriyeti 'evet' fikrinizi söyleyin, düşüncenizi dile getirin ama 1,5 milyar İslam aleminin Peygamberine, sevgilisine, alemlerin yüzü suyu hürmetine yaratıldığına inandığımız Peygamberimize hakaret edemezsiniz. Bu fikir özgürlüğü, düşünce özgürlüğü değildir. Bunu açık ve seçik olarak söylüyorum, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız söylüyor, Türkiye haykırıyor. Size hiç kimse hakaret etme hakkını vermiyor."

-Netanyahu'yu eleştirdi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gül de Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak terörün her türlüsüne karşı olduklarını vurgulayarak, Paris'te teröre karşı düzenlenen yürüyüşe en son katılması gereken kişinin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu olduğunu söyledi.

Netanyahu'nun elindeki kanı silmeden, utanmadan, Filistinli çocukları öldüren bir terör devletinin başı olarak Paris yürüyüşüne katıldığını anlatan Gül, "Hani mafya filmlerinde olur ya, mafya lideri öldürür ondan sonra da öldürdüğü kişinin cenazesinde en ön safta yer alır" eleştirisinde bulundu.

Gül, 2015 seçimlerinde vatandaşlardan destek isteyerek, "Bu Kılıçdaroğlu , milletin karşısında, daima darbecilerin yanında yer almıştır. 27 Mayıs'ta, 12 Eylül'de, 28 Şubat'ta yer almıştır. Şimdi de Penisilvanya'yla birlikte darbecilerle omuz omuza gidiyor. Bu millet çok iyi bilir. Şurada Kılıçdaroğlu'na 10 tane Ardahan kazı verseniz, belediyeye, valiliğe gidene kadar bir tanesini bile alıp sahibine götüremez" diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Satır ise bu yılki seçimlerin önemine değinerek, herkesin çok çalışması gerektiğini kaydetti.

Yaşanılan süreçte sıkıntılı bir dönem geçirdiklerini anlatan Satır, "Biz yükseldikçe düşmanlarımız bizimle uğraşmaya daha çok devam etti. Biz çok daha kuvvetli olarak TBMM'de var olmak durumundayız. Bu anlamda size çok görev düşüyor. Biz bu seçimde Ardahan'dan 1 milletvekili daha istiyoruz. Şov yapan milletvekili değil, hizmet eden milletvekili istiyoruz" şeklinde konuştu.