Ardahan Golf Sahası'nın açılış töreni

Ardahan Golf Sahası'nın açılış töreni
Ardahan Golf Sahası'nın açılış töreni
- Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: - "Mustafa Kemal Atatürk'ün kıyafetlerini incelediğinizde orada golf kıyafetleri olduğunu da görürsünüz. Mustafa Kemal Atatürk de golf sporuna ilgi duyardı" - "Tiger Woods'un köprüden vuruşu. O vuruşu dünyada kaç televizyon canlı yayınladı, günlerce manşet oldu. Antalya'da golf şampiyonası düzenleniyor ve milyonlarca insan izliyor. Bunun Türkiye'ye sağladığı tanıtım geliri 100 milyon avroya yaklaştı"

ARDAHAN (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'de golf sporunun çok geçmiş yıllara dayandığını belirterek, Mustafa Kemal Atatürk 'ün de golf sporuna ilgi duyduğunu söyledi. 

Çavuşoğlu, Ardahan Valisi Ahmet Deniz'i makamında ziyaret ettikten sonra Ardahan Golf Sahası'nın ilk 3 çukurluk etabının açılış törenine katıldı.

Bakan Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, golf sporuyla ilgili Türkiye'de bazı önyargılar olduğunu anlatarak, "Sanki böyle belli bir zümrenin oynadığı ve normal insanların oynayamayacağı, çok zengin insanların oynayacağı bir spor olduğuna dair önyargılar var. Bu sporun tanımayan herkeste bu ön yargıları görüyoruz ama son 5 yılda benim gözlemlediğim, bu konuda çok ciddi pozitif yönde bir değişim var" dedi. 

Türkiye'nin golf sporu için avantajlı alanlara sahip olduğunu ve uzun yıllardır oynandığını ifade eden Çavuşoğlu, "Aslında golf sporu çok geçmişlere dayanır. 1890'lı yıllara dayanır. Anıtkabir ziyaretinde müzeyi dolaşırsanız cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün kıyafetlerini incelediğinizde orada golf kıyafetleri olduğunu da görürsünüz. Mustafa Kemal Atatürk de golf sporuna ilgi duyardı. Son zamanlarda Türkiye'de golf sporu gelişmeye başladı. Golf sahalarının sayısı artmaya başladı. Antalya'da 16 tane golf sahası var, İstanbul'da 2 saha var, Ankara'da 9 çukurluk bir saha yeni bitti" diye konuştu. 

Çavuşoğlu, golf sporunun tüm Türkiye'ye yayılmasını istediklerini kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da spora büyük ilgi duyduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bu sayede tüm spor branşlarında önemli yatırımlar yapıldığını dile getirdi. 

Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu'nun golf sayesinde Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı sağladığını vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"İki sene önce Tiger Woods Türkiye'ye geldi. İstanbul'da köprüden bir vuruş yaptı. O sene sonunda Associated Press  dünya genelinde 60'tan fazla resim yayınladı ve o resimler arasında 6 tanesi Türkiye ile ilgiliydi. Bunun 5 tanesi Gezi olaylarıyla ilgili yani birbirinden negatif, bir tanesi de Tiger Woods'un köprüden vuruşu. O vuruşu dünyada kaç televizyon canlı yayınladı, günlerce manşet oldu. Antalya'da golf şampiyonası düzenleniyor ve milyonlarca insan izliyor. Bunun Türkiye'ye sağladığı tanıtım geliri, 100 milyon avroya yaklaştı. Değerli gençler, ben golfe çok geç başladım ama sizler şanlısınız. Bu yaşta başladınız golfe. Çok şanslısınız size destek veren Federasyon Başkanı'nız ve değerli büyükleriniz var. O nedenle inşallah ileride çok başarılı olacaksınız. Daha saha bile olmadan Türkiye şampiyonluğu elde ettiniz, ilk duyduğumda inanamamıştım ama sizin gibi yetenekli gençlerin başarısına da şaşırmamak lazım. İleride de Türkiye şampiyonluğu ve milli takımlarda dereceler bekliyorum. Bir ağabeyiniz olarak sizleri Antalya'da misafir etmek istiyorum."

-Golf Federasyonu Başkanı Ağağoğlu 

Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu da ülke genelinde golf sporunun yayılması için önemli yatırımlar yaptıklarını söyledi. 

Bu yatırımlar sayesinde golf sporunda başarılı gençler yetiştiğine işaret eden Ağağolu, şunları söyledi:

"Sayın Bakanımız, her zaman golf sporunun yanında oldu. Her platformda golf sporunun ve sporcusunun yanında olan, hiçbir zaman bizi yalnız bırakmayan, cesaretimizin kırıldığı, dizlerimizin üstüne çöktüğümüzde kollarımızı tutarak bizleri kaldıran, sadece golfe değil ülkedeki tüm sporlara büyük destek veren ama özellikle golf, 100 metrelik mesafe kat etmişse bunun 85 metresi kendisine aittir. Sayın Bakanım çok çok teşekkür ediyorum, bu camia size minnettardır."

Konuşmaların ardından Ardahan Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Orhan Söylemez ve Golf Federasyonu Başkanı Ağaoğlu arasında işbirliği protokolü imzalandı.