Ardahan'da Doğu Türkistan eylemi

Ardahan'da Doğu Türkistan eylemi
Ardahan'da Doğu Türkistan eylemi
ARDAHAN (AA) - Ardahan Ülkü Ocakları Başkanlığı üyeleri, Doğu Türkistan'daki Müslümanların yaşadığı zulmü protesto etti. Karagöl Mahallesi'nde...

ARDAHAN (AA) - Ardahan Ülkü Ocakları Başkanlığı üyeleri, Doğu Türkistan'daki Müslümanların yaşadığı zulmü protesto etti. 

Karagöl Mahallesi'nde toplanan grup adına basın açıklaması yapan İl Başkanı Ercan Ürker, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Müslümanların büyük acılar çektiğini söyledi.

Müslüman Uygur Türklerinin zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini vurgulayan Ürker, "Bu mücadelenin bir tarafında asimilasyon politikalarına karşı kendi vatanlarında milli kimliklerini ve dini değerlerini muhafaza etmeye çalışan soydaşlarımız, diğer tarafta Doğu Türkistan'ın demografik yapısını değiştirmek için her türlü vahşeti reva gören zalim Çin bulunmaktadır" dedi.

Modern dünyanın gözleri önünde Uygur Türklerine sistematik olarak işkence edildiğini belirten Ürker, ramazan ayında Uygur Türklerinin tüm değerlerinin hedef alındığını ifade etti.

Ürker, "Sözde demokrasi havarileri özlerindeki haçlı ruhunu bu zulme karşı sessiz kalarak ortaya koymaktadırlar. İçinde bulunduğumuz bu ramazan ayında da tablo değişmemiş ve aynı senaryo bir kez daha uygulamaya konulmuştur. Müslüman Türk olmayı başlı başına bir tehdit ve suç sayan Çin, Uygur gençlerini sorgusuz sualsiz gözaltına almakta ve bu gözaltılar ya idam ya da işkence sonucunda katliamla sonuçlanmaktadır" diye konuştu.