Ardahan'da Gürcistanlı üreticilere seminer

Ardahan'da Gürcistanlı üreticilere seminer
Ardahan'da Gürcistanlı üreticilere seminer
ARDAHAN (AA) - Gürcistanlı üreticilerin talebi üzerine Ardahan Üniversitesi (ARÜ) öğretim üyeleri, hayvancılık ve ziraat alanında eğitim vermeye...

ARDAHAN (AA) - Gürcistanlı üreticilerin talebi üzerine Ardahan Üniversitesi (ARÜ) öğretim üyeleri, hayvancılık ve ziraat alanında eğitim vermeye başladı.

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gürcistan'ın Ahıska kentinde bulunan ziraatçilerden bilgi alışverişi konusunda talep aldıklarını söyledi.

Bu talep doğrultusunda Ardahan Üniversitesi olarak 5'i kadın , 18 girişimci ve üreticiye eğitim ve semineri vermeye başladıklarını anlatan Altınkaynak, şöyle konuştu:

"Üniversite olarak her alanda faydalı olmaya çalışıyoruz. Bu sadece bizimle sınırlı veya Türkiye için değil. Örneğin komşu dost ve kardeş ülke Gürcistan ile de böyle bir çalışmak yapmaya başladık. Gürcistan'ın Ahıska bölgesindeki üreticilerin talebi doğrultusunda böyle bir çalışma yapmayı uygun gördük. Hem Ardahan'da hem de Ahıska'da karşılıklı olarak brifinglerle, eğitimlerle başladık. Bu eğitimler hayvancılık, ziraat ve bölgelerde üretimi artırıcı faaliyetlerin nasıl olacağı yönünde temel çalışmalar olacak. Ayrıca hayvan ve bitkisel hastalıklar konusunda da eğitimler verilecek. Azıl amaç iki komşu il arasında bilgi akışı sağlamaktır."

İlk gün seminerin gayet verimli geçtiğini, talepler doğrultusunda önümüzdeki günlerde de devam edileceğini anlatan Altınkaynak, kendilerinin sadece girişimci ve üreticilerle değil, aynı zamanda Ahıska'daki üniversite ve Gürcistan'daki tarım, hayvancılıkla ilgili bakanlıkla da işbirliği halinde olduklarını kaydetti.

ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi'nde verilen eğitime katılan Halk Ozanı Faruk Erdoğan da bağlamasıyla derse renk kattı.

Erdoğan'ın Ardahan-Ahıska dostluğu üzerine çaldığı bağlamayı, Gürcistanlı misafirler keyifle dinledi.