Ardahan'da oğul arıda yüzde 40 artış

Ardahan'da oğul arıda yüzde 40 artış
Ardahan'da oğul arıda yüzde 40 artış
- Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Evliyaoğlu: - "Şu an toplam kovan sayısı 46 bin. Bu bereketli oğul vermeyle birlikte yaklaşık 60-70 bin kovanı bulur. Bu da şu demektir 'arıcımız hem bal hem de ana arı satabilecek"

ARDAHAN - Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, geçen yıla oranla oğul arıda yaklaşık yüzde 40 artış olduğunu bildirdi. 

Evliyaoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, 60 kovan sayısının verilen oğul ile 100'ü aştığını söyledi.

Yağışlar ve bitki florası zenginliği nedeniyle bunun elde edilemediğini belirten Evliyaoğlu, şunları kaydetti: 

"Bu yıl yağışlar ve hava genel itibariyle bizim lehimizeydi. Henüz bal sağım dönemi başlamadı. Ancak oğul alma dönemi geyet güzel geçti. Çünkü ortalama yüzde 40'a varan bir artış var. Bu şu demektir, 'arılı kovanlarımız yüzde 40 arttı' demektir. Daha çok bal üretmiş olacağız. Ayrıca bakanlık nezdinde de daha çok destek almış olacağız."

Bu sonuç ile yaklaşık 46 bin kovanın 60 bini aşacağını belirten Evliyaoğlu, "Şu an mevcut kovan sayımız, yani birliğe kayıtlı arıcıların toplam kovan sayısı 46 bin. Bu bereketli oğul vermeyle birlikte yaklaşık 60-70 bin kovanı bulur. Bu da şu demektir 'daha çok bal ve daha çok ana arı.' Arıcımız hem bal satacak hem de ana arı satabilecek" diye konuştu.

Evliyaoğlu, aynı verimin 2010 yılında da alındığını, ondan sonraki yıllarda hep düşük olduğunu sözlerine ekledi.


    ETİKETLER:

    Ardahan

    ,

    Hava