Ardahan'da şap karantinası

Ardahan'da şap karantinası
Ardahan'da şap karantinası
ARDAHAN (AA) - Ardahan'da bazı büyükbaş hayvanlarda şap hastalığı görülmesi üzerine karantina uygulaması başlatılarak, hayvan giriş ve çıkışı...

ARDAHAN (AA) - Ardahan'da bazı büyükbaş hayvanlarda şap hastalığı görülmesi üzerine karantina uygulaması başlatılarak, hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı. 

Ardahan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Mesut Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkez ve Göle ilçesinde iki işletmedeki 6 büyükbaş hayvanda şap vakası tespit ettiklerini belirtti. 

Araştırmalarında, hastalığın Van'dan gelen hayvanlarla giriş yaptığının belirlendiğini ifade eden Şimşek, ikinci bir emre kadar il geneli karantina uygulanacağını ve hayvan giriş çıkışlarının durdurulduğunu bildirdi. 

Şimşek, tespit ettikleri virüsün "İran tipi" ya da "A tipi" diye adlandırılabileceğini ve bu yeni virüs tipi için aşı taleplerinin olduğunu kaydederek, "Aşı geldiğinde il genelinde aşılama çalışmamız olacak. Yoğun bir çalışmanın ardından karantinanın, hastalığın seyrine göre kaldırılıp kaldırılmayacağına karar vereceğiz" dedi.