Ardahan'da "Yenidoğan Canlandırma Programı"

Ardahan'da "Yenidoğan Canlandırma Programı"
Ardahan'da "Yenidoğan Canlandırma Programı"
ARDAHAN (AA) - Ardahan'da, sağlık çalışanlarına yönelik "Yenidoğan Canlandırma" eğitim programı düzenlendi.Karagöl Mahallesi'nde Eğitim Tipi Sağlık...

ARDAHAN (AA) - Ardahan'da, sağlık çalışanlarına yönelik "Yenidoğan Canlandırma" eğitim programı düzenlendi.

Karagöl Mahallesi'nde Eğitim Tipi Sağlık Ocağı'ndaki üç gün süren eğitim sonrası kursiyerlere, törenle sertifikaları verildi. 

Sertifika töreninde konuşan Ardahan İl Sağlık Müdürü Dr. Ulaş Şentürk, bu ve benzeri eğitimlerle sağlık çalışanlarının bilgilendirildiğini, bu kapsamda bebek kayıplarının minimize etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Şuan binde 6,8 ile yeni doğan bebek kaybında Ardahan'ın Türkiye ortalamasının altında olduğunu ifade eden Şentürk, şöyle konuştu:

"Bu eğitime, İl genelinde 22 doktor ile hemşire, ebe ve çocuk anestezi uzmanlarından oluşan 25 sağlık çalışanı katıldı. Bugün kursu başarıyla tamamlayan bütün personelimizi tebrik ediyorum. Her yıl dünyada 4 milyon bebek ölümü gerçekleşiyor. Bunların bir milyonu yeni doğandan oluşuyor. Bu nedenle daha iyi müdahalede bulunmaları için böyle bir eğitimi uygun gördük. Geçen yıl olduğu gibi gelecekte de olacak. Bu eğitimi yeniden planlıyoruz. Eğitim verenler bu konuda uzman arkadaşlar. Toplam 7 eğitimci tarafından eğitim verildi." 

Konuşmaların ardından personele sertifikaları verildi.