ARÜ'ye ilgi artıyor

ARÜ'ye ilgi artıyor
ARÜ'ye ilgi artıyor
ARDAHAN (AA) - Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, "Üniversitemize gelen öğrenciler, öğrenci merkezli özel bir üniversiteye...

ARDAHAN (AA) - Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, "Üniversitemize gelen öğrenciler, öğrenci merkezli özel bir üniversiteye gelmiş gibi hissediyor" dedi.

Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ARÜ'nün bulunduğu bölgenin sınırlarını aşarak uluslararasılaşma vizyonunda hızlı adımlarla ilerlediğini, bu nedenle ulusal ve uluslararası medyada da yer almaya başladığını belirtti.

ARÜ'nün  dünya üniversiteler arenasında ürettiği projelerle adından söz ettirdiğini ifade eden Korkmaz, şunları konuştu:

"ARÜ gerçekleştirdiği faaliyetler ve sürdürdüğü çalışmalarla gündeme gelen bir üniversite. ARÜ gelecek projeksiyonlarıyla tüm insanlığı heyecanlandıran bir üniversite. Bu nedenle de Kafkasya Üniversiteler Birliği'ne (KÜNİB) de ev sahipliği yapıyoruz. Yeni bir üniversite olmamıza rağmen ulusal ve uluslararası projelere imza attık. Geleceğimize aktarmamız gereken kültürel anlamda önemli öğelerimiz vardır. Bize gelen öğrenciler, öğrenci merkezli özel bir üniversiteye gelmiş gibidir. Öğrenci merkezli bir üniversite olarak ARÜ, gençlere önemli olanaklar ve katkılar sunuyor. Üniversiteler insanların seçerek hayatlarını belirleyecek yerler olmalıdır. Bu noktada ARÜ gerekeni yapıyor. Öte yandan biz Filoloji, Türkoloji, Çağdaş Türk Lehçeleri alanları başta olmak üzere bölümlerimizde iddialıyız. Uluslararasılaşmayla Kafkasya, Orta Asya ve diğer bölgelerdeki gençlerimizi bir araya getirerek kaynaştırmak istiyoruz."

Ortak paydalarda geleceği kurabilmek açısından KÜNİB'i kurduklarını anımsatan Korkmaz, Kafkasya ve Orta Asya'nın da değişen dünya ile değişip geliştiğini ifade etti.

Korkmaz, "Dünyayı seyrederek değil, ona dokunarak değişip gelişebiliriz. İşte bu nedenle ortak paydalarda geleceği kurabilmek açısından KÜNİB'i kurduk ve Gürcistan, Batum, Bakü, Ankara ve Tebriz'de olağan kongre düzenledik. Birlik sayesinde önemli bir programa imza attık. Mevlana Değişim Projesi bunlardan biridir. En son Tebriz'de gerçekleştirdiğimiz beşinci olağan kongremizle 90 üye üniversiteye ulaştık" diye konuştu.

Harvard Üniversitesi ile ortak bir çalışma yürüttüklerini anımsatan Korkmaz, söz konusu çalışmayla tehlike ve baskı altındaki diller konusunda Ardahan'da 2014 yılında konferans düzenlediklerini sözlerine ekledi.