Atlar ölüme terk edildi

Atlar ölüme terk edildi
Atlar ölüme terk edildi
ARDAHAN (AA) - Ardahan'da sahipleri tarafından yazın dışarı bırakılan atlar, kar altında yaşam mücadelesi veriyor.Ardahan'ın ova mevkinde yaz boyunca...

ARDAHAN (AA) - Ardahan'da sahipleri tarafından yazın dışarı bırakılan atlar, kar altında yaşam mücadelesi veriyor.

Ardahan'ın ova mevkinde yaz boyunca otlaması için sahipleri tarafından dışarı bırakılan atlar, karın yağmasıyla birlikte içeri alınmadı. Dışarıda sahipsiz kalan, soğuk hava ve açlıkla mücadele ediyorlar.

Atların mücadelesi sadece soğuk hava ve yem ile sınırlı kalmıyor. Atlar, özellikle de gece kurt ve tilki gibi vahşi hayvanlarla da mücadele etmek zorunda kalıyor. Manzaraya tepki veren vatandaşlar atların ölüme terk edildiğini söylediler.

Etrafı kardan beyaz örtü ile kaplı Ardahan Ovası'nda yem arayan atlar, görenlerin dikkatini çekiyor. Atlar, kar üstünde kalan kuru otlarla doymaya çalışıyorlar.

Vatandaşlardan Vedat Topçu, söz konusu atların köylüler tarafından dışarı terk edildiğini belirterek, "Bu atlar yazın çalıştırılır, iş dönemi bitince de açık arazide otlaması için dışarı bırakılır. Ancak, şuan atların insanların yardımına ihtiyacı var. Bir dönemler istedikleri gibi çalıştırdılar. Bunların sahipleri gelip bunları içeri almalı. Yazık günah. Bunlar hem açlık hem de soğukla mücadele ediyorlar. Bize yardımları oldu, şimdi bizim yardımımıza ihtiyaçları var" dedi.

Kar altında yaşam mücadelesi veren atların onlarca sayıda olduğu gözlemlendi.