Batağa saplanan kerkenezler kurtarıldı

Batağa saplanan kerkenezler kurtarıldı
Batağa saplanan kerkenezler kurtarıldı
- Ardahan'da bir inşaat alanındaki batağa saplanarak uçamaz duruma gelen kerkenezler, bulundukları yerden çıkarılarak koruma altına alındı

ARDAHAN (AA) - Ardahan'da bir inşaat alanındaki batağa saplanarak uçamaz duruma gelen kerkenezler, bulundukları yerden çıkarılarak koruma altına alındı. 

Alınan bilgiye göre,  Ardahan Üniversitesi (ARÜ) yerleşkesinde çalışan personeller, Çamlıçatak mevkisinde açıkta kalan inşaat çukuruna iki kerkenez türü kuşun düştüğünü belirledi. 

Kanat ve kuyruk kısımları batağa saplandığı için bulundukları yerden çıkarılamayan kerkenezler için bölgeye  Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri çağrıldı.

Kısa süren çalışmanın ardından bulundukları yerden çıkarılan kerkenezler, tedavi edilmek üzeri Kars Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne gönderildi.

Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuşların kısa süre içinde doğaya salınacağını belirterek, "İnşallah çok büyük bir sorunları yoktur. Atmaca cinsinden olan kerkenezler, doğal hayatta fare ve haşere popülasyonunun dengelenmesinde çok önemli bir yere sahip kuşlardır" diye konuştu.