CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Ardahan'da

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Ardahan'da
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Ardahan'da
- Kılıçdaroğlu: - "Terörü azdırdılar, kan ve gözyaşını milletin önüne koydular. Ya diyor, 'bana 400 vereceksin' ya da 'her seferinde seni sandığa götüreceğim.' Ben de sizden bir şey istiyorum, madem ki size şantaj uygulanıyor, siz de onları sandığa gömün bir daha da bu lafı etmesinler" - "Türkiye'yi terörden kurtaracağız. Bu ülkeye refah ve huzuru getirmeye söz veriyorum, 13 yılda yapamadılar, 4 yılda çözeceğim ben bu sorunu. Kardeş kanı akmayacak bu ülkede, hepimiz huzur içinde yaşayacağız"

IĞDIR (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Türkiye'nin AK Parti'nin iktidar hırsı nedeniyle yeniden seçime gitmek zorunda kaldığını ileri sürerek, "Terörü azdırdılar, kan ve gözyaşını milletin önüne koydular. Ya diyor, 'bana 400 vereceksin' ya da 'her seferinde seni sandığa götüreceğim.' Ben de sizden bir şey istiyorum, madem ki size şantaj uygulanıyor, siz de onları sandığa gömün bir daha da bu lafı etmesinler" dedi. 

Kılıçdaroğlu, partisince Ardahan'da Şehir Stadyumu önünde düzenlenen mitingde, 7 Haziran'da yapılan seçimin ardından hükümet kurulamadığı için 1 Kasım'da yeniden seçime gidilmek zorunda kalındığını hatırlattı. 

Vatandaşlardan kendilerine "ne oldu da 7 haziran sonrası yeniden seçime gidilmek zorunda kaldığını" sormalarını isteyen Kılıçdaroğlu, "Niye hükümet kurulamadı? Bize geldiler, biz 'evet buyurun' gelin. 'Hükümet kurmak istiyorsanız, koalisyon kurmak istiyorsanız, gelin bizim açımızdan bir sorun yok.' Çünkü bizim için önce Türkiye vardır, biz partimizi değil önce Türkiye'yi düşünürüz, vatandaşımızı düşünürüz, gelin oturalım, konuşalım. Konuştuk; dediler ki, 'biz koalisyon kurmak istemiyoruz.' Ne istiyorsunuz, 'seçim hükümeti istiyoruz 3 aylık.' Niye seçim, hangi gerekçeyle seçim, vatandaşı niye tekrar sandığa taşıyoruz?" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin sırf halkın kendisine 400 milletvekili vermediği için ülkeyi yeniden seçime götürdüğünü iddia ederek, "Terörü azdırdılar, kan ve gözyaşını milletin önüne koydular. Ya diyor, 'bana 400 vereceksin' ya da 'her seferinde seni sandığa götüreceğim.' Ben de sizden bir şey istiyorum, madem ki size şantaj uygulanıyor, siz de onları sandığa gömün bir daha da bu lafı etmesinler" diye konuştu.

- "İşsizlik ve terör sorununu çözeceğiz"

Ardahan'ın da Türkiye'nin de en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bu sorunun çözümü için mevcut imkanların kullanılmadığını savundu.

Kılıçdaroğlu, iktidarın bu sorunun çözümü için halka verdiği bir söz olmadığını ileri sürerek, "Gencecik çocuklarımız işsiz. Hiç çıkıp da şunu söylüyorlar mı, 'biz işsizliği önleyeceğiz' diye, asla söylemiyorlar çünkü onların çocuklarının işi var, sanıyorlar ki herkesin işi var, yok öyle bir şey. İşsizliği çözeceğiz. Size sözüm söz. Herkesin aşı, herkesin işi olacak" ifadesini kullandı. 

Türkiye'nin bir diğer önemli sorunu terörü de ortadan kaldıracaklarını, ülkeye huzur ve refah getireceklerini vadeden Kılıçdaroğlu, "Türkiye'yi terörden kurtaracağız. Bu ülkeye refah ve huzuru getirmeye söz veriyorum, 13 yılda yapamadılar, 4 yılda çözeceğim ben bu sorunu. Kardeş kanı akmayacak bu ülkede, hepimiz huzur içinde yaşayacağız" dedi. 

- "Seçim bildirgemizi kopyaladılar"

Kemal Kılıçdaroğlu , 7 Haziran'da yapılan seçim öncesi açıkladıkları beyannamede, işsize iş, emekliye yılda iki ikramiye, her aileye en az 720 lira gelir, taşeron işçiye kadro vadettiklerini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Her seferinde dediler ki, 'kaynağı nereden bulacaksınız, parayı nereden bulacaksınız.' Maliye Bakanı da dedi ki, 'parayı bulursanız ben de CHP'ye oy vereceğim.' Şimdi bizim seçim bildirgesini aldılar, aynen kopya ettiler. Şimdi onlar da emekli diyor, işçi diyor, taşeron işçisi diyor, onlar da fakirliği bitireceğiz diyor. 13 yıldır sen ne yapıyordun, armut mu topluyordun? Cebini mi dolduruyordun, 13 yıl ne yaptın sen? Demek ki neymiş, demek ki kaynak varmış. Demek ki neymiş, Türkiye'nin sorunlarını en iyi bilen parti, en iyi kadroları bünyesinde tutan parti, kul hakkını yemeyen parti Cumhuriyet Halk Partisi 'ymiş."

Ardahan'ın sorunlarına da değinen Kılıçdaroğlu, ilin zengin sarıçam ormanlarına sahip olmasına karşın bir ağaç entegre tesisi dahi bulunmadığını, yaylalarının değerlendirilemediğini bildirdi. 

Kılıçdaroğlu, komşu ülkelerin dünyanın bir ucundan et ithal ederken Türkiye'nin bu pazarı değerlendirmek yerine hayvancılığı bitirdiğini öne sürerek, "Yazık günah değil mi, burnumuzun dibinde. İmkanı olsa bu ülkenin insanı sadece Türkiye'yi değil, bütün Ortadoğu'yu besler" dedi.

- "Taşımalı eğitimi kaldıracağız"

Bölgenin önemli sorunlarından birinin de eğitim olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: 

"Sevgili anneler çocuklarınızı okula gönderiyorsunuz, taşımalı eğitim, bilmem kaç kilometre ötedeki okullara gönderiyorsunuz. Taşımalı eğitimi kaldıracağız, söz. Nerede öğrenci varsa öğretmen de orada olacak. Çocuklar tam gün okula gidecekler. Sabah gidecekler, akşam eve gelecekler. Öğlen yemekleri için beslenme çantası olmayacak, öğlen yemeğini çocuklar okulda öğretmenleriyle beraber hiç bir bedel ödemeden yiyecekler. Biliyorum, diyecekler ki bunun kaynağını nereden bulacaksın. Vallahi de bulacağım, billahi de bulacağım, o çocuklarımıza öğlen yemeğini yedireceğim."

Kılıçdaroğlu, "eğitim sistemini düzelteceklerini" söylediklerini, iktidar partisi mensuplarının bunu duyduklarında koro halinde "CHP'nin imam hatipleri kapatacağı" yönünde konuşmalar yaptığını belirtti.

Kılıçdaroğlu, "İmam hatip okullarını kuran, açan parti biziz, niye kapatalım. Hangi gerekçeyle kapatıyoruz? İstiyorum ki, imam hatipte okuyan çocuğumuz da sanat okulunda okuyan çocuğumuz da lise okuyan çocuğumuz da aynı eğitimi alsın. Bu ayrıma da asla izin vermedik, vermeyeceğiz. Bütün evlatlarımızı kucaklayacağız" diye konuştu.

CHP olarak hiçbir zaman etnik kimlik ve din üzerinden siyaset yapmadıklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: 

"Kim etnik kimlik üzerinden siyaset yapıyorsa onlara oy vermeyin. Hepimiz annemizle babamızla soyumuzla sopumuzla gurur duyarız, o bizim şerefimizdir. Şerefimiz başımızın üstündedir. Din, inanç üzerinden siyaset olmaz. Kimin elinde terazi var ki, bu daha fazla müslüman, bu daha az müslüman desin. Kime böyle bir yetki verildi? Kim din üzerinden siyaset yapıyorsa bilin ki Müslümanlığa en büyük zararı o veriyor. Benim bildiğim, benim ahlakım, benim inancım, ibadet Allah için yapılır, siyaset için yapılmaz. Bunlar ibadeti de siyaset için yapıyorlar. Yazık günahtır, buna da izin vermeyin. Benim düşüncem şu, insan Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır ve benim başımın üstünde yeri vardır. Hiç bir zaman bunun aksini düşünmedim."

 Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının sonunda platforma davet ettiği CHP Ardahan, Kars ve Iğdır milletvekili adaylarını tanıttı ve onlarla vatandaşlara karanfil dağıtarak, beyaz güvercin uçurdu.