Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'ndaki çalışmalar

Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'ndaki çalışmalar
Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'ndaki çalışmalar
ARDAHAN (AA) - Ardahan'ın Çıldır ilçesinde yapımı devam eden ve Türkiye'nin, Kafkaslar'a açılan kapısı konumundaki Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı,...

ARDAHAN (AA) - Ardahan'ın Çıldır ilçesinde yapımı devam eden ve Türkiye 'nin, Kafkaslar'a açılan kapısı konumundaki Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı, açılışa hazırlanıyor.

Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yap-işlet-devret modeliyle temeli atılan, Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'ndaki çalışmalarda sona gelindiğini bildirdi.

Gümrük kapısındaki çalışmaların yüzde 90'ının tamamlandığını ifade eden Deniz, "Çok önemli bir aksiliğin olmaması halinde çalışmalarımız mayıs ayında tamamlanmış olacak. Geçtiğimiz yıl temeli atılan bu kapıdaki çalışmalarda artık sona gelindi. Şu an birçok noktasında artık ince işçilik yapılıyor. Burası sadece Çıldır ve Ardahan için değil, Türkiye ve Kafkaslar için de önemli olacak. Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı, Türkiye'nin Kafkaslar'a açılan tek kapısıdır. Bugün burada inşaatının bitmek üzere olduğunu görmek gurur verici bir durum. Gerçekten ülkemize yaraşır, yakışır bir inşaat çalışması olmuş" dedi.

Deniz, gümrük kapsının tamamlanmasıyla yaklaşık 250 kişinin istihdam edileceğini belirterek, bu durumun gerek Çıldır gerekse de Ardahan için çok önemli olacağını söyledi.

Bu nedenle Kafkaslar'a açılacak olan Aktaş'ın bölgenin tanıtımında ve bölgenin kalkınmasında önemli rolü olacağına değinen Deniz, "Burada farklı bir canlılık, farklı bir hareketlilik yaşanacak. Kapıdan dolayı şu an hesaplanan en az 250 kişinin istihtamı. Bu çok önemli bir rakamdır. Bu nedenle ilin valisi olarak yatırımcıları bölgeye davet ediyorum. Özellikle Ardahanlı olup da dışarıda olan adamlarımız bölgeye yatırım yapsınlar. Çünkü Ardahan farklı bir noktaya hızla ilerliyor. Ardahan gelecek vadediyor, gelecek vadeden bir ilde yatırım yapmakta gecikmemek lazım" diye konuştu.

Deniz, çalışmaların yakın tapikçisi olduğunu sözlerine ekledi.