Çıldır Gölü'nün buzu çözülüyor

Çıldır Gölü'nün buzu çözülüyor
Çıldır Gölü'nün buzu çözülüyor
ARDAHAN (AA) - Kış mevsiminde atlı kızaklarla gezinti yapılan Çıldır Gölü'ndeki buz tabakası, havaların ısınmasıyla erimeye...

ARDAHAN (AA) - Kış mevsiminde atlı kızaklarla gezinti yapılan Çıldır Gölü'ndeki buz tabakası, havaların ısınmasıyla erimeye başladı.

Ardahan ve Kars illeri sınırında bulunan, deniz seviyesinden 1959 metre yükseklikteki Çıldır Gölü'nde kış mevsiminde oluşan yaklaşık bir metre kalınlığındaki buz tabakası, hava sıcaklığının artmasıyla çözülüyor.

Göl kıyısında işletmesi bulunan Atalay Uzunkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir süre öncesine kadar atlı kızaklarla gezinti yapılan gölde, ilkbahar mevsiminde buzların çözülmeye başladığını belirtti.

Ardahan Vali Yardımcısı Deniz Pişkin de Çıldır Gölü'nün kış mevsiminde donmuş halinden istifade edildiğini vurgulayarak, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki en büyük tatlı su gölü olan Çıldır için farklı projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

Göl çevresinde kamp ve konaklama yapılabilecek bir projeyi Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) desteğiyle hazırladıklarını anlatan Pişkin, bu sayede gölün yalnızca kış mevsiminde değil yaz aylarında da değerlendirilmesini sağlayacaklarını ifade etti.


  ETİKETLER:

  Ardahan

  ,

  Anadolu

  ,

  Konaklama

  ,

  Hava

  ,

  kış