Genel Seçimlere Doğru

Genel Seçimlere Doğru
Genel Seçimlere Doğru
ARDAHAN (AA) - AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, "Bu çatışmaları Cumhurbaşkanımız ve AK Parti'ye yüklemek gibi bir hayasızlık ile karşı...

ARDAHAN (AA) - AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, "Bu çatışmaları Cumhurbaşkanımız ve AK Parti 'ye yüklemek gibi bir hayasızlık ile karşı karşıyayız" dedi.

Atalay, gazetecilere yaptığı açıklamada, son günlerde yaşanan olaylardan dolayı hemşehrilerinin çok muzdarip olduğunu söyledi. Seçimlerde Ardahanlılardan, 'bize oy verin barajı aşalım, Meclise gidelim, bütün demokratik ülkelerde olduğu gibi sorunları mecliste ve siyaset ile çözelim' denilerek oy talep edildiğine işaret eden Atalay, şöyle konuştu:  

"Kimisi inanarak kimisi de 'verelim gitsin' diyerek oy verdi. Hemen akabinde çatışmalar başladı. Şimdi bu çatışmaları da Cumhurbaşkanımız ve AK Parti'ye yüklemek gibi bir hayasızlık ile karşı karşıyayız. Evet bunu kaydedin. Bu bir hayasızlık."

 

Karşı tarafın Çözüm Süreci'nin başından beri iyi niyeti davranmadığını vurgulayan Atalay, gelinen noktanın bunun göstergesi olduğunu söyledi.  Bugün "devlet niye operasyon yapmadı" diye eleştirildiklerini söyleyen Atalay, şöyle devam etti: 

"Cumhurbaşkanımız açıkladı. '198 operasyon talebi geldi, biz 12'sine müsaade ettik. Belki akılları başına gelir. Dağdaki çocuk dahi olsa bu toprağın çocuğudur. Ölmesin diye tabiri caiz ise zehir içtik.' Bunu açık açık ifade etti. Bu kadar iyi niyetli bir hükümet var ortada. Bu kadar da kötü niyetli bir örgüt var ortada. Ve şimdi onların başlattığı, evet onların başlattığı çatışmanın da faturasını hükümete yıkıyorlar. Bunlar, açık açık söylüyorlar, 'demokrasi bile gerilim, çatışmayla, savaşla geliştirilir' diyorlar. Demek ki savaşı kendine din edinmiş bir yapı var karşımızda. Sıkıştıklarında barış, demokrasi diye bağırıyorlar." 

Atalay, Yüksekova ve Cizre'de yapılan kamuoyu yoklamalarında halkın yüzde 75'inin 'öz yönetim' denilen dayatmayı istemediğinin ortaya çıktığını vurgulayarak, "Bu yapının aklı kendi başında değil. Bu yapının ipleri, bu toprakların tarihine, dününe, medeniyetine, kültürüne, yarınlarına ve coğrafyasına düşman olanların elinde" dedi.