İşçi arıların "klima" görevi

İşçi arıların "klima" görevi
İşçi arıların "klima" görevi
- Hava sıcaklığının arttığı Ardahan'da arılar, kovanın önünde toplanıp kanat çırparak içerideki hava sıcaklığını dengeliyor - Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Evliyaoğlu: - "Bu sayede hava sirkülasyonunu sağlanıyor. Bu havayla birlikte baldaki sıcaklık ve su oranını ayarlayıp balın kalitesini sağlıyorlar. Bunlar klima görevini yapan işçi arılarımızdır"

ARDAHAN (AA) - Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıktığı Ardahan'da, bal arıları, kovanlarının önünde toplanıp kanat çırparak içerideki hava sıcaklığını dengelemeye çalışıyor.

Bal arıları, kovanlarında sıcak havanın etkisinden korunmak görev dağılımı yaparak çalışıyor. 

Arıların bir bölümü, bal üretmek için kovana polen taşırken, diğer bir grup da kovandaki sıcaklığı dengelemek için uğraşıyor.

Kovanın önünde aynı anda kanat çırpan ve hava sirkülasyonunu sağlamaya çalışan arıların mücadelesi, ilginç görüntüler oluşturuyor.

Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava dengesinin sağlanmasıyla balın kalitesinin arttığını belirtti.

Evliyaoğlu, bu nedenle arıların kanat çırptığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Şu an hava sıcaklıkları oldukça arttı. Bu nedenle bazı arılar kovan önünde toplanmaya başladı çünkü kovanın serin havaya ihtiyacı olduğunu biliyorlar. Toplanan bu arılar kanat çırparak kovan içindeki hava sıcaklığını ayarlıyor, dengeliyorlar. İçerideki balın su oranını dengelemek için kanat çırparak çalışıyorlar. Bu sayede hava sirkülasyonunu sağlanıyor. Bu havayla birlikte baldaki sıcaklık ve su oranını ayarlayıp balın kalitesini sağlıyorlar. Bunlar klima görevini yapan işçi arılarımızdır."

 


  ETİKETLER:

  Ardahan

  ,

  Hava

  ,

  sıcak