Mezar ustası kendini de unutmadı

Mezar ustası kendini de unutmadı
Mezar ustası kendini de unutmadı
- Ardahan'da mermerden mezar yapan 63 yaşındaki Sırrı Gümüş, öldüğünde kullanılmak üzere kendisi için de mezar taşı yaptı - Mezar ustası Gümüş: "Sonuçta bir gün bana da mezar yapılacak, bu nedenle kimseye bırakmadan, dünyadan göçmeden hazırlığımı yaptım"

ARDAHAN (AA) - GÜNAY NUH - Ardahan'da mermerden mezar yapan 63 yaşındaki Sırrı Gümüş, özel ve farklı olmasını istediği kendi mezar taşını, kimseye bırakmayarak şimdiden hazırladı. 

Ardahan Küçük Sanayi Sitesi'ndeki atölyesinde mermer mezar işi yapan Gümüş, ustalığını kendisi için de konuşturarak, ölmeden mezar taşı sahibi olanlar arasına girdi. 

Üzerine Türk bayrağı ve kendi fotoğrafını işlediği, bir tek ölüm tarihi kısmını kendinden sonraya bıraktığı mezar taşını atölyesinin önünde sergileyen Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllar içinde binlerce ölen için mezar ve mezar taşı yaptığını belirterek, bir gün herkes gibi kendisinin de buna ihtiyaç duyacağına işaret etti. 

Mezar taşının farklı ve özel olmasını istediğini ve bu nedenle kimseye bırakmayarak kendi el işçiliğiyle hazırlamak istediğini dile getiren Gümüş, "Bir gün ölüm beni de bulacak sonuçta. Bu nedenle çocuğuma vasiyet ettim, 'ben ölünce benim yaptığım mezar taşını kullanın' diye. Başkalarına bırakmadan kendi isteğime göre bir mezar taşı yaptım. Biraz da bana özel olsun diye özenerek yaptım. Allah ne takdir etmiş ise o olacak. Bugüne kadar binlerce mezar taşı yaptım ve bir tanesi de bana nasip olsun istedim. Kendi emeğimden olsun istedim. Sonuçta bir gün bana da mezar yapılacak. Bu nedenle kimseye bırakmadan, dünyadan göçmeden hazırlığımı yaptım" ifadelerini kullandı.

-"Bize nasipse vasiyetini yapacağız"

Mezar ustası Gümüş'ün oğlu Barış Gümüş de kendisi için mezar taşı yapma işinin babasının kararı olduğunu ve saygı duyduğunu ifade ederek, "Babam öyle istedi. Bizzat kendisi yaptı, mezar taşını. Mermerin işçiliği ona ait. Yaptığı mezar taşı diğerlerine göre biraz daha farklı, kendisine özel oldu. Allah nasip ettiyse biz de babamızın vasiyetini yapacağız" dedi. 


  ETİKETLER:

  Ardahan

  ,

  sanayi

  ,

  gümüş