Milletvekili geçici aday listesinin açıklanması

Milletvekili geçici aday listesinin açıklanması
Milletvekili geçici aday listesinin açıklanması
- TBMM 26. Dönemi Milletvekili seçimi için partilerin Ardahan miletvekili adayları belli oldu - YSK'ya verilen geçici aday listelerine göre, AK Parti aday listesinde değişikliğe gitmezken, CHP ve MHP Ardahan aday listesini tümüyle yeniledi, HDP ise ikinci sıra adayında değişikliğe gitti

ARDAHAN (AA) - TBMM 26. Dönem Milletvekili Seçimi için partilerin Ardahan milletvekili adayları belli oldu. Yüksek Seçim Kurulu'na verilen geçici aday listelerine göre,  AK Parti  7 Haziran'da yapılan seçimdeki adaylarında değişikliğe gitmezken, CHP ve MHP   Ardahan adaylarını tümüyle yeniledi, HDP ise ikinci sıra adayını değiştirdi.

TBMM 25. döneminde milletvekili çıkaran 4 partinin, 1 Kasım'da yapılacak seçimlerde Ardahan milletvekili adayları belirlendi. 

Partilerin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim ettiği geçici aday listelerine göre, AK Parti bir önceki adaylarla seçime gidecek. 

AK Parti'de 7 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen Orhan Atalay'ı yeniden birinci sıra adayı olarak gösterirken, 2. sıra adayı Yunus Baydar da listedeki yerini korudu. 

-HDP 2. sıra adayını değiştirdi 

Ardahan'dan AK Parti ile birer milletvekili çıkaran HDP ise ikinci sıra adayında değişikliğe gitti. 

HDP'den 7 Haziran'da Ardahan milletvekili seçilen Taşkın Aktaş ilk sıradaki yerini korurken, ikinci sıra adayı olarak, bilgisayar işletmeni Arzu Moco yerine daha önce Kars'tan belediye meclis üyesi olarak seçimlerde yer alan Pervin Tumbul'u gösterdi. 

-CHP ve MHP listeleri sil baştan 

 

CHP ve MHP ise Ardahan aday listelerini tümüyle yeniledi. 

Önceki seçimde ekonomist Ensar Öğüt ve avukat Sezgin Kaya'yı aday gösteren CHP, 1 Kasım seçimleri için Musul Konsolosluğu yaptığı dönemde beraberindeki konsolosluk görevlileriyle DAEŞ tarafından rehin alınan ve kurtarıldıktan sonra Tacikistan'oa  Türkiye 'nin Duşanbe Büyükelçiliği görevine atanan Öztürk Yılmaz'ı birinci sıra adayı gösterdi. CHP'nin ikinci sıra adayı ise işadamı Erdem Uyğur oldu. 

Ardahan adaylarını yenileyen MHP ise Bülent Ulutaş ve Ömer Tekoğulları yerine Osman Nuri Yıldız ve Gökhan Ağdemir'i aday gösterdi. 

-AK Parti ve CHP teşkilatlarından değerlendirmeler 

AK Parti Ardahan İl Başkanı Yusuf Demirci, aday listelerine ilişkin yaptığı açıklamada, AK Parti olarak 7 Haziran seçimlerinde gösterilen adaylarla yola devam edeceklerini belirterek, şunları söyledi: 

"Bizim için aday önemli değil. Bu bir memleket meselesi. Dolayısıyla Türkiye için hayati önem taşıyan bir meseledir, 1 Kasım seçimleri. Türkiye için önemli bir viraj mahiyetindedir. Bu nedenle çok önemli bir seçime giriyoruz."

-Duşanbe Büyükelçiliğinden istifa eden Öztürk 1. sırada

CHP Ardahan Merkez İlçe Başkanı Kadir Sinan Onay ise seçime aday değişiliği yaparak güçlü girdiklerini savundu. 

Listede Duşanbe Büyükelçiliği görenden ayrılarak aday adayı olan Öztürk Yılmaz'a birinci sırada yer verilmesini büyük memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Onay, şunları kaydetti: 

"Bizim için çok iyi olmuştur. 1 Kasım'da birinci parti olacağımızdan eminiz. Genel merkez bu konuda bize büyük bir destek verdi. Duşanbe Büyükelçiliğinden ayrılan Öztürk Yılmaz'ın birinci sıra adayımız olması bizim için çok olumlu karar olmuştur. İsabetli bir karar. Bu nedenle genel merkeze teşekkür ediyoruz. Partimizin başarısı için bütün örgüt olarak ne gerekiyorsa onu yapacağız."