Muhittin dedenin kazma kürekli yol çalışması

Muhittin dedenin kazma kürekli yol çalışması
Muhittin dedenin kazma kürekli yol çalışması
- Ardahan şehir merkezine 12 kilometre mesafedeki arazisine ev yaptıran 73 yaşındaki Muhittin Altun, ana yolla evi arasındaki bin 300 metrelik mesafeye kendi imkanlarıyla yol haline getirmeye başladı - Kazma kürekle yol yapımına girişen Altun: - "Resmi kurumlara yazılı talebim olmadı, sadece sözlü talepte bulundum. Resmi olmayınca da bir işlem olmadı. Ben de gücümün yettiği kadar uğraş vereyim dedim"

ARDAHAN (AA) - Ardahan'da şehir merkezine 12 kilometre mesafedeki arazisine ev inşa ettiren 73 yaşındaki Muhittin Altun, ana yolla evi arasındaki bin 300 metrelik mesafeye kazma kürekle yol yapmaya çalışıyor.

Şehir merkezine 12 kilometre mesafedeki arazisine yaklaşık 5 yıl önce ev yaptıran ve burada yaşamaya başlayan Altun, Artvin-Ardahan karayolu ile evi arasındaki bin 300 metrelik kesimde kazma kürekle çalışarak yol yapmaya başladı.

Zaman zaman yakınlarından da yardım alan Altun, düzleştirdiği yol güzergahına taş döşeyerek yaptığı yolu kışa kadar bitirmeyi hedefliyor. 

Altun, AA muhabirine, evinin şehirden uzak olduğunu ve ana yola bağlantısının bulunmadığını belirtti. İlk dönemlerde açık arazi üzerinden sağladığı ulaşımın, zamanla arazideki çökmeler ve su birikintileri nedeniyle güçleştiğini anlatan Altun, bunun üzerine yol yapmaya karar verdiğini ifade etti. 

Muhittin dede, yol ihtiyacının karşılanması için belediyeye ya da başka kuruma resmi bir başvurusunun olmadığını, bunu kendisinin yaptığını dile getirerek, şunları söyledi: 

"Resmi kurumlara yazılı talebim olmadı. Sadece sözlü talepte bulundum. Resmi olmayınca da bir işlem olmadı. Ben de gücümün yettiği kadar uğraş vereyim dedim. Evimin asfalt yolla bağlantısı bin 300 metrelik bir mesafe. Ben ve yakınlarım bu alanda kazma kürekle yol yapmaya çalışıyoruz. İnşallah kısa sürede güzel bir yola kavuşacağım. Bu alana çok taş taşıdım."

Altun, yol yapımında yaşı itibarıyla zorlandığını ancak aciliyet gerektiren bir durum olmadığı sürece resmi kurumlardan talepte bulunmayı düşünmediğini belirtti.

- "Talep olursa katkı veririz" 

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy da konuya ilişkin kendilerine bu konuda yapılmış bir başvuru olmadığını kaydetti. Söz konusu bölgenin İl Özel İdaresi sorumluluk sahasında olduğunu ancak talep olması halinde yine de bunu değerlendirebileceklerini ifade eden Köksoy, "Özel idare sınırlarında olan bu alana gücümüz nispetinde katkı yapılır" dedi.