Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- AK Parti Ardahan Milletvekili adayı Baydar: "Bu olaya karışanları, bu olaya çanak tutanları zaten tarih affetmeyecek" - Eğitim Bir-Sen ardahan İl Başkanı Çakmak: "Orada bir insanlık onuru ayaklar altında. Ne acıdır ki insanlık, demokrasi, insan hakları diyenler sessiz. Biz buna sessiz kalırsak bizim insanlığımızdan bir şüphe var demektir"

ARDAHAN (AA) - AK Parti Milletvekili adayı Yunus Baydar, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesine ilişkin, "Bu olaya karışanları, bu olaya çanak tutanları zaten tarih affetmeyecek" dedi.

Eğitim Bir-Sen Ardahan İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Baydar, burada yaptığı açıklamada, Mısır'da yaşananlara sessiz kalmanın, insanlık tarihinde kara bir leke olacağını belirtti. Baydar şunları söyledi: 

"Bu olaya karışanları, bu olaya çanak tutanları zaten tarih affetmeyecek. Çağrımız, buna 'Biz insanız' diyenlerin sessiz kalmamasıdır. Bugün Mısır'da yaşananlar insanlık zulmüdür. Bu zulüm bize yapılsaydı ve onlar sessiz kalsaydı biz kabul edebilir miydik? Edemezdik. O zaman kendimizi onların yerine koymamız gerek. Orada insanlık onuru ayaklar altında, bizler, AK Parti ve Başbakanımız da bunu dillendiriyor, buna tepki veriyor, buna tavır koyuyor. Birçoğunun yapamadığını yapıyor."

Baydar,  Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen camiasına konuya  duyarlılığından dolayı teşekkür etti.

Eğitim Bir-Sen Ardahan İl Başkanı Erdinç Çakmak da AK Parti hükümetleri döneminde maddi ve manevi olarak yapılanların unutulamayacağını söyledi.

Mısır'da yaşananlara en çok tepkiyi verenin AK Parti olduğunu, bunun kendileri için son derece önem arz ettiğini dile getiren Çakmak, şöyle dedi :

"AK Parti ve Başbakanımızı bu konuda takdir ve tebrik ediyorum. Durması gereken ve olması gereken noktada oldular. Göstermesi gereken tavrı gösterdiler. Bu bizim için, Türkiye için olması gerekendi. Yani Başbakanımızın söylemesi, koyması gereken tavırdı. Bu nedenle Mısır için tepki verenlere teşekkür ediyoruz. Çünkü Mısır'da insanlığa bir haksızlık var. Öyle bir haksızlık ki halkın oyuyla gelen idama mahkum ediliyor. Üstelik de meşruluğu tartışılan bir iktidar ve bir darbe yönetimi tarafından."

Dünyanın da Türkiye gibi sesini yükseltmesi çağrısında bulunan Çakmak, Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen olarak gerekli tepkiyi vemeyi sürdüreceklerini ifade etti.