Şiddetli fırtınalar Ardahan'da 15 bin ağaca zarar verdi

Şiddetli fırtınalar Ardahan'da 15 bin ağaca zarar verdi
Şiddetli fırtınalar Ardahan'da 15 bin ağaca zarar verdi
- Şiddetli fırtınaların yaşandığı Ardahan'da, son bir ay içinde 15 bin ağaç kırıldı

ARDAHAN (AA) - Ardahan'da son bir ay içerisinde meydana gelen fırtınada 15 bin ağacın kırıldığı bildirildi.

Ardahan Orman İşletme Müdür Yardımcısı Etem Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl kış mevsiminde oluşan fırtınalardan dolayı hiçbir sezon görmedikleri zararı yaşadıklarını aktardı.

Kentte, yılık ortalama 25 bin metre küp ağacın hasadının yapıldığını vurgulayan Kara, şunları ifade etti:

"Ancak bu kış bizdeki zarar neredeyse hasat kadar oldu. Son bir ay içinde 15 bin ağaç kırıldı. Yıllık ortalama 25 bin ağacın hasadını yapıyoruz. Böyle bir zarar hiç bir sezon görmedik. Örneğin geçen yılda oldu, ancak en fazla 3 bin ağaç devrilmişti. Fakat bu yıl farklı bir doğa olayı ile karşılaştık. Bu şu demektir, neredeyse hasat kadar zarar oldu. Hiçbir kış böyle bir şey görülmemişti."

Kara, kırılan ağaçların baharda temizleneceğini söyledi.

-En büyük zarar Posof'ta

Posof Orman İşletme Şefi Ahmet Sarıtaş, yakın zamanda şiddetli bir fırtınaya tanık olduklarını belirterek, "Hortum gibi diyebiliriz, çok şiddetli bir fırtınaydı. Çoğu ağaç yerinden, kökünden söküldü. Çoğu kırılmış. Özellikle hudut karakolu arkasındaki ağaçlar adeta tarla gibi yere serilmiş vaziyette. Bu bölgelerde yazın rehabilite çalışmaları yapılacak" dedi. 

Sarıtaş, hudut karakol arasındaki noktada bin 500 metre küp ağacın devrildiğini belirterek, Posof genelinde zararın büyük olduğunu sözlerine ekledi.