Sosyolog Göle'nin adı liseye verildi

Sosyolog Göle'nin adı liseye verildi
Sosyolog Göle'nin adı liseye verildi
ARDAHAN (AA) - Ardahan'ın Göle ilçesinde bir liseye Sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Göle'nin adı verildi.İlçedeki bir sinema salonunda düzenlenen...

ARDAHAN (AA) - Ardahan'ın Göle ilçesinde bir liseye Sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Göle'nin adı verildi.

İlçedeki bir sinema salonunda düzenlenen programda konuşan Göle, adının bir liseye verilmesinin kendisini çok mutlu ettiğini belirtti.

Göle, "Burada sizler adına sayın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve AK Parti Milletvekili Orhan Atalay'a teşekkür bir borç bilirim. İnanın çok mutlu oldum. Sayın bakanımızla birlikte 1970'lerde sosyal bilime adanmışlığımız, bugün bu lise ile şekil bulmuş, vücut bulmuştur" dedi.

Fransa'da yaşadığını, ancak memleketini asla unutmadığını anlatan Göle, bu nedenle evlendiği halde soyadını değiştirmediğini söyledi.

Türkiye 'nin son 10 yılda çok önemli mesafeler katettiğini vurgulayan Göle, şunları kaydetti:

"Türkiye, bugün Amerika'da belli bir coğrafi bölgeye koyulamıyor. Ortadoğu mu, Asya mı, Avrupa mı, Akdeniz mi, Balkanlar mı, hangisini diyeceğiz? Hiçbiri ve hepsi. Kültürel havzalardan beslenmiş bir toplum. Türkiye üçüncü dünya mı? Hayır. Türkiye bugün çok önemli gelişmişlik gösteren bir toplum. Bugün önemli olan Türkiye'nin meselelerini sorgulayabilecek sistemi ve sosyal bilim kafasına sahip olması diye düşünüyorum. Çünkü sorunsuz bir toplum yok. Bir batıcılık yansıması, İstanbul'dan baktığımızda Avrupa sorunsuz. Batıya gittikçe sorunlar azalacak. Hiç böyle bir durum yok. Sorunların dili farklı olabiliyor. Önemli olan o sorunlarımızı bir demokrasi içinde, diyalog içinde halledebilmek. O sosyal bilimcilerle mümkün. Bizler toplumun sorunlarını çözmede aslında tercümanız. Son 10 yılda çok konuşan bir Türkiye. Bu konuşmayı bir biriyle öğrendi. Ayrıca yeni Türkiye söylemi var. Yeni Türkiye'nin eskiyi daha çok sahiplenmesi gerektiğini düşünüyorum. Eskinin içinde bizler de varız."