TEMA'ya 2014'te 46 bin yeni üye

TEMA'ya 2014'te 46 bin yeni üye
TEMA'ya 2014'te 46 bin yeni üye
ARDAHAN (AA) - TEMA Vakfı Ardahan İl Temsilcisi Nesrin Arslangörür, 2014 yılında 46 bini aşkın gönüllü kazanımını sağlayarak, rekor kırdıklarını...

ARDAHAN (AA) - TEMA Vakfı Ardahan İl Temsilcisi Nesrin Arslangörür, 2014 yılında 46 bini aşkın gönüllü kazanımını sağlayarak, rekor kırdıklarını belirtti.

Arslangörür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TEMA'nın  Türkiye 'de doğa koruma mücadelesinde gönüllülük odaklı çalıştığını anımsattı. 

TEMA'nın 22 yıldır erozyon ve doğal varlıkları korumak adına mücadele verdiğini ifade eden Arslangörür, şöyle devam etti:

"Gönüllülerinin desteğine her çalışmasında ihtiyaç duyan TEMA, 2014 yılında gerçekleştirdiği çalışmalarla 46 bini aşkın yeni gönüllü kazanımı sağlayarak vakıf tarihinin yıl bazındaki rekorunu kırdı. İngiltere merkezli Charities Aid Foundation tarafından yayımlanan Dünya Bağışçılık Endeksi'ne göre, Türkiye gönüllü faaliyetlere katılımda 135 ülke arasında 132'nci sırada yer alıyor. Gönüllülük konusunda sondan üçüncü sırada yer alan Türkiye'de, gönüllü faaliyetlere katılım oranı yüzde 10'u geçmiyor. Bu çerçevede TEMA Vakfı, gönüllülük faaliyetlerine katılım oranı düşük olan Türkiye'de rekor gönüllü sayısına ulaştı."

Toplamda yarım milyonu aşkın doğa gönüllüsü ile doğal varlıkları koruma mücadelesini sürdüren vakfın 2014 sonu itibarıyla 80 il, 308 ilçe, 37 mahalle ve 122 üniversitede faaliyet gösterdiğini kaydeden Arslangörür, "Doğa koruma alanında Türkiye'nin en yaygın sivil toplum örgütü olan TEMA, doğa sorunları, özellikle de erozyon, ormanların yok edilmesi, çölleşme, iklim değişikliği ve biyo-çeşitliliğin kaybolması konuları ile ilgili etkili ve bilinçli bir kamuoyu oluşturmayı hedefliyor" diye konuştu.