21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Ağaç Bayramı

21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Ağaç Bayramı
21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Ağaç Bayramı
- Artvin Valisi Cirit: - "Artvin, sahip olduğu yüzde 56'lık ormanlık alanıyla orman zenginliği açısından Türkiye ortalamasının üzerinde yer alıyor"

ARTVİN (AA) - Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin'in sahip olduğu yüzde 56'lık ormanlık alanıyla orman zenginliği açısından Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldığını söyledi.

Vali Cirit, "21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Ağaç Bayramı" dolayısıyla Artvin Orman Bölge Müdürü Sedat Ecevit, DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan, Meteoroloji İstasyon Müdürü Ahmet İnci ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Yunus Aydemir ile beraberindekileri makamında kabul etti.

Ecevit, hafta dolayısıyla yapılacak etkinlikler hakkında Vali Cirit'e bilgi vererek, il genelinde 5 bin 600 fidanı vatandaşlara ücretsiz dağıtacaklarını ifade etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Cirit, orman zenginliği açısından Artvin'in Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldığını belirterek, "İlimiz yüzde 56'lık ormanlık alana sahip. Türkiye genelinde en çok ormanı olan ilk 10 il arasında Artvin de var. Ayrıca 3 milli parka sahibiz" dedi.

Vali Cirit, Artvin'in orman bakımından Türkiye'nin şanslı illerinden biri olduğunu ancak endüstriyel ormancılık anlamında çok ileri noktada olmadığını kaydederek, şunları söyledi:

"Belki bundan sonraki süreç içerisinde ilimizin endüstriyel anlamda orman üretimiyle yakinen ilgilenmesi gerektiği kanaatindeyim. Endüstriyel sektörde ağaç ithal ediyoruz. Biliyorsunuz ülke olarak arzu ettiğimiz seviyede değil ama Bakanlığımızın son yıllarda çok ciddi bir ağaçlandırma faaliyeti devam ediyor. Sadece Artvin'de yaklaşık bir milyon fidanı toprakla buluşturduk. Ormanlarımızı hem koruyacağız hem gençleştireceğiz hem endüstriyel alanda ürünlerinden yararlanacağız hem de bilinçli ormancılık nasıl yapılır, bunu vatandaşlarımızla paylaşacağız."

Türkiye'nin maalesef su zengini ülkeler arasında olmadığını kaydeden Vali Cirit, "Suyu da tasarruflu şekilde kullanmamız gerek. Artvin olarak bu alanda da şanslıyız. Su kaynaklarının iyi olduğu iller arasındayız. Suyla birlikte Artvin'in stratejik önemi değişti. Çoruh Havzası içerisinde 16 baraj planlaması var. Türkiye'nin en büyük barajları ilimizde bulunmaktadır. Ülke olarak suyu etkin kullanmayı başarabilmiş durumdayız" diye konuştu.

Ziyaret sonunda Orman Bölge Müdürü Ecevit, toprakla buluşturulması amacıyla Vali Cirit'e fidan hediye etti.